Brezilya’da Bolsonaro'ya 'şarlatanlık, cinayet ve soykırım' suçlamaları

Brezilya’da bir grup senatör, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede başarısız olduğu iddiasıyla 11 farklı suçtan hüküm giymesini öneren bir raporu gündemlerine taşıdı. Raporda, Devlet Başkanı'nın 'şarlatanlık, cinayet ve soykırım da dahil olmak üzere' 11 ayrı suçtan hüküm giymesini tavsiye ediyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Ekim 2021 08:59
Brezilya’da Bolsonaro'ya 'şarlatanlık, cinayet ve soykırım' suçlamaları

Başkan Jair Bolsonaro’nun tabanından olmayan “G7” senatör grubundan 3 komite üyesi, cinayet ve soykırım suçlamalarının eklenmesine karşı çıktı. Öte yandan 5 senatör de isimleriyle anılmama şartıyla söz konusu rapordaki hassas konuları tartışmayı kabul edeceklerini bildirdi.

Rapor komitede onaylandıktan sona Bolsonaro tarafından atanan başsavcının ofisine gönderilecek. Soruşturma açılması ya da dosyadaki iddiaların araştırılmasına başsavcı karar verecek.

Ülkede komite üyeleri soruşturma yapabiliyor ancak herhangi bir suçlama yetkisine sahip değiller.

Suçlamaları reddetti

Bolsonaro, Covid-19 salgınıyla mücadelede herhangi bir yanlış yapmadığını ve konunun kendisini sabote etmek için siyasi araç olarak kullanıldığını belirtti. Devlet Başkanı Bolsonaro, salgını ciddiye almamak, maskelerle ilgili uluslararası sağlık yönergelerini ve virüsü engellemek için uygulanan önlemleri uygulamamak ve aşılama kampanyasını geciktirmekle suçlandı.

Bolsonaro, "Sakallı kadın ya da timsaha dönüşebilme ihtimaliniz var" diyerek aşıya karşı tepkisini dile getirmişti.

Salgın nedeniyle 600 binden fazla can kaybının yaşandığı ülkede oluşan kamuoyu tepkisinin ardından nisanda konuyla ilgili iddiaların araştırılması için Senato Komitesi oluşturulmuştu.

KAYNAK: Anadolu Ajansı