Biden ve Yoon bir araya geldi: Gerekirse nükleer silah veririz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ve Güney Koreli mevkidaşı Yoon Suk Yeol bugün yayınladıkları ortak bir bildiriyle daha geniş çaplı askeri tatbikatlar düzenlemek ve Kuzey Kore'yi füze konusundan caydırmak için gerekirse daha fazla Amerikan silahının tesis edilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Mayıs 2022 13:07
Biden ve Yoon bir araya geldi: Gerekirse nükleer silah veririz

ABD Başkanı Joe Biden ve Güney Koreli mevkidaşı Yoon Suk Yeol, onlarca yıldır süregelen müttefikliklerinin yalnız Kuzey Kore tehdidine karşı değil, Hint-Pasifik bölgesinin "özgür ve açık" kalması ve küresel tedarik zincirinin muhafazası için de ilerlemesi gerektiğini ifade etti.

Kim Jong Un görüşmeye damga vurdu

Yoon'un cumhurbaşkanlığı görevini teslim almasından 11 gün sonra Biden ve Güney Koreli lider, ilk defa Seul'de diplomatik bir görüşme gerçekleştirdi. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un nükleer füze testi yapmaya hazırlandığı istihbaratı ise dostça gerçekleşen görüşmeye damga vurdu.

'Gerekirse nükleer silah tesis ederiz'

ABD'nin Kuzey Kore'nin tehditlerine karşı desteğini artırmasını isteyen Yoon'a karşı Biden, gerektiğinde Güney Kore'yi nükleer silahlarla savunacaklarını teyit etti.

Biden, Yoon'a gerekli olduğu durumlarda uzun menzilli bombardıman uçağı, balistik füze denizaltısı ve uçak gemisi dahil olmak üzere "stratejik araçlar" tedarik etme sözü de verdi.

Askeri tatbikatları genişletme kararı

Yayınlanan ortak bildiride, Kuzey'le tansiyonu düşürmek için son yıllarda azaltılan ortak askeri tatbikatların artırılması yer aldı.

'Diplomasiye açığız'

İki lider de Kuzey Kore'yi nükleersizleştirmek konusunda isteklerini ifade ederek Pyongyang ile diplomasiye açık olduklarını söylediler.

Biden, ortak basın toplantısı sırasında, "Kuzey Kore lideriyle görüşüp görüşmeyeceğim, kendisinin ne kadar içten ve ciddi olduğuna göre değişir" ifadelerini kullandı.

'Aşı teklifimize cevap alamadık'

ABD'nin salgınla mücadele eden Çin ve Kuzey Kore'ye Covid-19 aşısı tedariği teklifinde bulunduğunu belirten Biden, "Cevap alamadık" dedi.

halktv.com.tr Dış Haberler