Biden'ın Asya ziyaretleri Çin'e gözdağı mı?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Başkan olarak ilk kez çıktığı Asya gezisinde Japonya ve Güney Kore'ye ziyaretlerde bulunacak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Mayıs 2022 18:00
Biden'ın Asya ziyaretleri Çin'e gözdağı mı?

ABD Başkanı Joe Biden'ın Japonya ve Güney Kore'ye gerçekleştireceği bu ziyaretler analistler tarafından "Çin'e yönelik açık bir mesaj" olarak yorumlanıyor. Analistler "açık mesaj" olarak yorumladıkları bu ziyaretlerin Çin'e "Rusya'nın yaptığını Asya'da özellikle de Tayvan'da yapma" demenin bir yolu olduğu vurgusunu yapıyorlar.

Bugün Asya'ya doğru yola çıkacak olan Biden'ın gezisinin 5 gün süreceği belirtildi.

Japonya ve Güney Kore'de temaslarda bulunacak

ABD Başkanı Güney Kore ziyareti kapsamında Başkent Seul'de yeni Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ile görüşecek. Ardından Japonya'ya gidecek olan Biden burada Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile bir araya gelecek.

Kuzey Kore ve Çin'in politikaları nedeniyle kaygılı olduklarını pek çok kez dile getiren Japonya ve Güney Kore liderlerinin Washington ile aralarındaki müttefiklik ilişkilerini pekiştirmek istedikleri de bilinen bir gerçek.

Biden'ın sözkonusu ziyaretlerinde müttefiklerine tedarik zinciri, yeni kamu-özel ortaklıkları ve savunma konularında derin bir işbirliği sunması bekleniyor.