Biden enflasyona rağmen 'zenginleştik' dedi: Dünya'da tekiz

Amerika Birleşik Devletleri'nde halk yüksek enflasyon, artan benzin fiyatları ve yaklaşan tedarik krizinin tedirginliğini yaşarken ABD Başkanı Joe Biden, pandemi dönemi öncesine göre zenginleştiklerini iddia etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Kasım 2021 12:13
Biden enflasyona rağmen 'zenginleştik' dedi: Dünya'da tekiz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, pandemi yönetimi ve ekonomik sıkıntılar sebebiyle halk desteğini kaybederken Amerikalıların Covid-19 öncesi döneme göre daha refah dolu bir hayat sürdüklerini ifade etti.

Biden, kendi politikaları sayesinde Amerikalıların Aralık 2019'da başlayan ve Mart 2020'de ilk darbeyi indiren Covid pandemisi öncesine kıyasla daha da zenginleştiklerini söyledi. Basın toplantısında kendisinin ekonomik liderliğini öven Biden, "yurttaşlarının kendilerini pandemi öncesine kıyasla daha zengin sayabileceği tek ülkenin ABD olduğunu" dile getirdi.

'Dünya'da tekiz'

ABD Başkanı; "Amerika, ekonominin bugün daha büyük olduğu ve ailelerin bugün pandemi öncesine kıyasla daha fazla parasının olduğu tek büyük ekonomi, bu bakımdan dünyada tek" diye konuştu.

Sputnik'te yer alan habere göre, enflasyonu hesaba katarak konuştuğunu belirten Biden, "Uluslararası rakiplerimizin hiçbiri bunu söyleyemez. Bu, hem aşıların ve aşılama çabalarımızın hem de Kongre'den çıkarmak için çok mücadele verdiğimiz ekonomik politikalarımızın etkinliğinin kanıtı" dedi.

Anketler desteğin erdiğini gösteriyor

Amerika'nın önde gelen medya kuruluşlarından CNN International, 2022 yılında gerçekleşecek ara seçimler öncesinde bir anket yayınlamış, ankette ise Biden'a olan halk desteğinin düştüğü görülmüştü.

Yetişkin Amerikalıların katıldığı ankette, Biden'ın başkanlık görevini yürütme şeklini onaylayan kişi sayısı yüzde 48 iken onaylamayanların oranı ise yüzde 52.

Öte yandan Biden'ı şiddetle desteklediklerini belirten kişi sayısı ise Nisan'da yapılan ankette yüzde 34 iken yüzde 15'e gerilemişti.

Sözkonusu gerileme, Eski ABD Başkanları Barack Obama ve Donald Trump döneminde yüzde 20'nin altına düşmediği için ayrı bir önem taşıyor.