AİHM'den Türkiye aleyhine 15 Temmuz kararı: 427 hakim ve savcıya tazminat ödeyecek

AİHM'den Türkiye aleyhine 15 Temmuz kararı: 427 hakim ve savcıya tazminat ödeyecek
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) Türkiye aleyhine yeni bir karar geldi. AİHM, 15 Temmuz sonrası 427 hakim ve savcının gözaltına alınıp tutuklanması ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmesini yasadışı bularak tazminat ödenmesine karar verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gözaltına alınıp tutuklanan ve KHK'yle ihraç edilen 427 hakim ve savcıyla ilgili Türkiye aleyhine karar verdi.

Türkiye'nin 'hukuka aykırı' bir tutum izlediğini belirten AİHM, davacı 427 hakim ve savcıya 5 biner euro tazminat ödenmesine hükmetti.

Buna göre Ankara toplamda yaklaşık 2 milyon 135 bin euro tazminat ödemiş olacak.

Sputnik'te yer alan habere göre, AİHM'in söz konusu kararının ana hatları:

  • Hakim ve savcılar, suçüstü halleri hariç, kanunla belirlenmiş özel bir usul ile görevden uzaklaştırılabilirken bu yol izlenmedi.
  • Dava öncesi gözaltının hukuka aykırılığı nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ihlal edildi.
  • AİHS'nin özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5’inci maddesinin 1'inci bendi ihlal edildi.
  • Davacıların her birine 5 bin euro manevi tazminat ve mahkeme masrafı ödenecek.

5 bin dosya daha var

Davacıları 'FETÖ/PDY üyesi' oldukları gerekçesiyle 667 sayılı KHK ile görevden alan Ankara'nın 'örgüt bağlantılı olmaları üzerinden suçüstü hali' savunması AİHM'de kabul görmedi.

AİHM'in masasında 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında KHK ile görevlerinden uzaklaştırılan 5 bin kişinin daha dosyası bulunuyor.

Ne olmuştu?

Daha önce AİHM'den 2016 ve 2017 yıllarında tutuklanan eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve sivil toplum aktivisti Osman Kavala'nın serbest bırakılması kararları da gelmişti.

30 Kasım-02 Aralık arasında gerçekleştireceği toplantıya kadar AİHM kararı uyarınca Kavala'nın serbest bırakılmaması halinde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türkiye hakkında yasal süreç başlatacağını duyurmuştu.