Afganistan'da yeni hükümetin başına geçecek isim belli oldu

Afganistan'da yeni hükümetin başına geçecek isim belli oldu
Taliban'ın kontrolüne giren Afganistan'da yeni kurulacak hükümetin başına Taliban'ın siyasi kanadının lideri Molla Birader'in geçeceği belirtildi.

Taliban kaynaklarından yönetimde yer alacak isimlere ilişkin ilk açıklama geldi. Yeni Afgan hükümetinin başında Taliban'ın kurucularından Molla Abdülgani Birader'in olacağı belirtildi.
Birader, Taliban lideri Hibadullah Akhunzade'nin üç yardımcısından biri.

Taliban kaynakları, yine Akhunzade'nin yardımcılarından Molla Mevlevi Yakub ile Şir Muhammed Abbas Stanikzai'nin de üst düzey görevlerde yer alacağı belirtildi.

Molla Yakub da Taliban'ın kurucu lideri Molla Ömer'in oğlu. Taliban'ın lider kadrosunda Akhunzade'nin altında üç isim yer alıyor.

Molla Ömer ve Molla Yakub'un yanı sıra Hakkani ağının lideri Siraceddin Hakkani de Akhunzade'nin yardımcılarından. Taliban geçen ay Hakkani'nin dini bir otorite olarak en tepede yer alacağı, onun altında bir devlet başkanı bulunacağını açıklamıştı.

Yeni kurulacak hükümeti 240 bini aşkın ölüme sebep olan savaşın yıkıntıları ve kuraklıkla boğuşan ekonomi gibi zorlu başlıklar bekliyor. 

Diğer ülkeler Taliban’ın uzlaşı hükümeti kurmasını istiyor. Pençşir Vadisi'ndeki çatışmalar ise sürüyor. Yapılan açıklamalardan hükümetin tamamen Taliban üyelerinden oluşacağı anlaşılıyor. Örgüt, Batı’ya, değiştiği yönünde mesajlar verse de kendi politikalarını dayatmakta kararlı görülüyor.