AB'den kadına yönelik şiddetle mücadele paketi: İstanbul Sözleşmesi temel alınacak

Avrupa Birliği (AB), koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde kadına yönelik şiddet vakalarıyla mücadele için yeni bir paket hazırladığını bildirdi. AB Komisyonunun Eşitlikten Sorumlu Üyesi Helena Dalli sözkonusu paketin İstanbul Sözleşmesi'ni temel alacağını belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Kasım 2021 16:12
AB'den kadına yönelik şiddetle mücadele paketi: İstanbul Sözleşmesi temel alınacak

Avrupa Parlamentosunun Strazburg'daki Genel Kurulu'nda "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" konulu oturum düzenlendi.

Oturumda konuşan AB Komisyonunun Eşitlikten Sorumlu Üyesi Helena Dalli, AB'nin Avrupa Konseyi'nin kendine ait bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığını söyledi.

Dalli, "Teklif kapsamlı olacak. İstanbul Sözleşme hedefleri üzerine inşa edilecek ve AB üyelerinin kadına yönelik şiddeti, aile içi şiddeti önlemek ve mağdurları desteklemek için etkin önlemler almasını sağlayacak" dedi.

Covid-19 salgını döneminde AB'de kadına yönelik şiddetin daha görünür hale geldiğini vurgulayan Dalli, teklifin dijital temelli şiddet konusunu de içereceğini kaydetti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Twitter'dan yaptığı açıklamada, Komisyon'un yeni teklifinin 2022 başlarında sunulacağını duyurdu, "Yeter, yeter demektir. Birlik olalım. Eyleme geçelim" ifadesini kullandı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı