ABD'de halk, ekonomi için Biden'ı suçluyor

Morning Consult ve Politico, 20-21 Kasım'da 2 bin ABD'li seçmen üzerinde yaptığı anket sonuçlarını yayınladı. Anket sonuçlarına göre seçmenler, tedarik zinciri sıkıntısından Biden ve Kongre'yi sorumlu tutuyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Kasım 2021 09:37
ABD'de halk, ekonomi için Biden'ı suçluyor

Ankette, seçmenlerin yüzde 62'si ülkede son dönemde yaşanan tedarik zinciri ve sevkiyat sorunundan ABD Başkanı Joe Biden'ı sorumlu tutarken seçmenlerin yüzde 24'ü Biden'ın bundan "kısmen" sorumlu olduğunu düşünüyor. Seçmenlerin yüzde 12'si Biden'ın bu konuda "herhangi bir sorumluluğu olmadığını" düşünüyor.

Sputnik'te yer alan habere göre, ünlü Forbes Dergisi ise söz konusu anketi "Yayınlanan Morning Consult/Politico anketine göre, tüketici fiyatlarındaki artış büyüyen bir siyasi sorun haline gelirken, tarihi enflasyondan bıkmış Amerikalılar, suçu büyük ölçüde Başkan Joe Biden ve yönetimine atıyor" diye duyurdu.

'31 yılın en yüksek enflasyonu'

Öte yandan seçmenlerin yüzde 61'i tedarik zinciri ve sevkiyat sorunlarından Kongreyi sorumlu tuttu. ABD'de son dönemde yaşanan tedarik zinciri sıkıntıları, ürünlerin fiyatlarında fahiş artışlara ve 'son 31 yılın en yüksek enflasyonuna' yol açmıştı.