Çavuşoğlu ile Linde arasında 'ifade özgürlüğü' polemiği

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşı Ann Linde’yi kabul etti. Görüşme sonrası iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamaları yapılırken ikili arasında ifade özgürlüğüne ilişkin tartışma yaşandı.

Linde’nin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilmesi gerektiğini söylemesi üzerine Çavuşoğlu tepki gösterdi.

Linde’nin “Türkiye’yi geri çekilmeye davet ediyoruz” derken İngilizce’de ‘urge’ kelimesini kullanması Çavuşoğlu’nun tepkisine neden oldu.

Diplomaside ‘urge’ kelimesinin ‘tepeden bakma’ anlamına geldiğini ileri süren Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

Siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye’nin Suriye’den çıkmasını istiyorsunuz? Suriye, İsveç yönetimine veya Avrupa Birliğine böyle bir yetki mi verdi? Biz Suriye’yi bölmek istemiyoruz ama siz PKK’ya destek olmak için çekil diyorsunuz. İdlib’den de çekilmemizi istiyor musunuz? İstemiyorsunuz çünkü üç milyon mülteci gelecek çekilirsek. İnsani konularda duyarlılığınızı takdir ediyoruz. İnsani yardımda da öncü ülkelerden birisiniz ama teröristlerle Suriyeli kardeşlerimizi ayırt edelim.

 

Yunanistan Avrupa’ya göçmen gelmesini engelliyor. Yunanistan AB üyesi, dayanışma ruhu var o yüzden eleştiremeyiz. Bu çifte standart. Lütfen bundan kurtulun.

 

Biz gerçekten bu konularda görüş ayrılığı içerisindeyiz. Siz düşüncelerinizi söylüyorsunuz, biz de düşüncelerimizi 83 milyon vatandaşımız adına söylemekle mükellefiz.

 

SDG, YPG, PKK hiçbir ayrım yok. Siz öyle görmek istiyorsunuz. İşte gördünüz, ofisini açtırdınız, ofisin başına gelen adam hakkında kara para aklamadan soruşturma başlatıldı. Bunlar terörist, hiçbir farkları yok.

İsveçli bakandan 'ifade özgürlüğü' yanıtı

Çavuşoğlu’nun bu sözleri üzerine Linde ‘ifade özgürlüğü’ vurgusu yaptı. Burada misafir olduğu için tartışmaya girmek istemediğini belirten Linde şöyle konuştu:

Sanırım gazeteci arkadaşlarımız samimi ve açık bir tartışma yaptığımızı anlamıştır. Umarım Türkiye’deki herkes tıpkı sizin gibi görüşlerini açıkça ve samimi bir şekilde ifade etme özgürlüğüne sahip olur sayın bakan.

Etiketler :