Yatırımcılardan Netflix'e dava

Dijital içerik platformu Netflix'e hissedarları tarafından dava açıldı. Gerekçe olarak ise şirketin abone kayıplarını hissedarlardan saklaması gösterildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Mayıs 2022 17:57
Yatırımcılardan Netflix'e dava

Dijital içerik platformu Netflix, yatırımcıları tarafından dava edildi. Hissedarlar geçtiğimiz günlerde yaşanan abone düşüşüne ilişkin verilerin kendilerinden 6 ay boyunca saklandığını ifade ederek şirkete dava açtı.

Mahkemeye sunulan belgelerde Netflix'in "yanlış ve/veya yanıltıcı açıklamalarda bulunduğu ve şirketin işi, operasyonları ve beklentileri hakkında maddi olumsuz gerçekleri açıklamadığı için" ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği ifade edildi.

Davacılar, bu durumun hisse senedi fiyatında büyük bir düşüşe yol açtığını savunuyor.

Şirketin hissedarı Imperium Irrevocable Trust'ın mütevelli heyeti üyesi Fiyyaz Pirani mahkemede baş davacı konumunda. Netflix CFO’su Spencer Neumann’la birlikte, eş CEO'lar Reed Hastings ve Ted Sarandos ise sanık koltuğunda.

Ne olmuştu?

19 Nisan'da şirket, yayın platformunun 200 bin abone kaybettiğini açıklamıştı. Dijital yayın platformu, 20 Nisan'da bir günlük en büyük kaybını yaşamış ve şirketin piyasa değeri 54 milyar dolar düşmüştü.