Facebook’ta en çok okunan içerik: Aşı karşıtı bir yazı

Facebook’ta en çok okunan içerik: Aşı karşıtı bir yazı
Facebook 2021’de en çok okunan paylaşımın koronavirüs aşısının ölüme sebebiyet verdiğine dair bir yazı olduğu açıkladı. Şirket, Covid-19 hakkında sahte bilgi yayan hesapları kapatsa da pandemi sürecinde bu tür içerikler dikkat çekmeye devam ediyor.

ABD Başkanı Joe Biden, daha Facebook’un ‘insanları öldürdüğünü’ söyleyerek platformda Covid-19 hakkında yanlış bilgi paylaşımlarına dikkat çekmişti. Şirket, Covid-19 hakkında sahte bilgi yayan hesapları kapatsa da salgın sürecinde bu tür içerikler takip ediliyor.

'Sistemdeki düzeltmeler'

Sitedeki popüler içerikleri düzenli bir şekilde duyuran Facebook, yılın ilk çeyreğinde rapor yayınladı. Raporu aylar sonra yayınlayan Facebook, ‘sistemdeki düzeltmeler’ nedeniyle bunu geciktirdiğini söylese de eleştirilerin hedefinde yer aldı.

Facebook yönetiminden yapılan açıklamada, yılın ilk çeyreğinde platform üzerindeki en popüler makalenin ‘Covid-19 aşısının tehlikeleri ve insanları öldürdüğüne' dair bir yazı olduğunu açıkladı.

İlk olarak Sun-Sentinel ve Chicago Tribune’de yer alan makalede, Floridalı bir doktorun  Covid-19 aşısı yaptırdıktan iki hafta sonrası ölmesine yer veriliyor. Doktorun otopsi raporunda ise ölümü Covid-19 aşısının tetikleyip tetiklemediğine dair net bir kanıt yok.