Tesla insansı robotu tanıttı

Tesla insansı robotu tanıttı
Tesla, insanların günlük hayatta yapmakta zorlandığı temel görevleri yerine getirmek amacıyla tasarlanan insansı robotu 'Tesla Bot'u tanıttı. Robot, yapay zeka tabanlı bir sistemden güç alacak.

Tesla, kendi kendine sürüş sistemine güç sağlamak için AI teknolojisini geliştirmedeki ilerlemesi hakkında birçok ayrıntıyı paylaştı. 'Tesla Bot' adı verilen bu robot "basit ve kendini tekrar eden sıkıcı ve sıradan işleri" yapacak. Örneğin; mutfak alışverişi veya ev temizliği gibi görevleri yerine getirecek.

Elon Musk, Tesla'yı, araçlarının çevrelerindeki dünyayı görme ve anlama ve bu bilgilere göre hareket etme yeteneklerini göz önünde bulundurarak dünyanın en büyük robot şirketi olarak tanımladı ve bir sonraki adımın insansı robotlar olmasının doğal olduğunu belirtti.

"Biz yapmazsak bunu başkası yapacak, o halde biz de yapmalıyız ve güvenli olduğundan emin olmalıyız" diyen Musk, Tesla Botların kesinlikle tehditkar olmayacağını, bir insan kadar hızlı koşamayacağının ve bir insandan daha güçlü olmayacağının altını çizdi.

Tesla Bot'un temel özellikleri

Tesla Bot, 172 cm boyunda ve 56 kilo ağırlığında... İnsansı robot, beş parmaktan oluşan iki eli ve iki bacağı olan bir insana benziyor. Ayrıca ortalama bir insanın yürüme hızından biraz daha hızlı olacak şekilde tasarlandı. Saatte 8 km hızla hareket edebilen robot, yaklaşık 21 kilograma kadar yükleri taşıyabilecek. robot, market alışverişi gibi günlük basit işleri yapabilecek. Tesla insansı robotlar konusunda uzmanlaşmış tanınmış robotist Dennis Hong ile çalışıyor.

Prototip 2022'de

Uzun vadeli vizyonun, insan emeği ağırlıklı görevlerin çoğunu değiştirmek ve sonuçta 'evrensel temel gelir' merkezli bir sistemin hayata geçirilmesi olduğunu belirten Musk, Tesla Bot'un bu vizyonun önemli bir parçası olduğunu belirtti.

Evrensel temel gelir, her insana çalışsa da çalışmasa da asgari standartlarda hayatını sürdürebilecek kadar bir ödeme yapılması anlamına geliyor. Şirket 2022'de bir prototip hazırlamayı planlanıyor.