Özlem Türeci ve Uğur Şahin, aşı sürecini kitaplaştırıyor

BioNTech’in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, koronavirüs salgınına karşı geliştirdikleri aşının hikayesini anlatan bir kitap yazmaya karar verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Ağustos 2021 10:22
Özlem Türeci ve Uğur Şahin, aşı sürecini kitaplaştırıyor

Pfizer ile ortaklık yaparak  koronavirüs aşısı üreten ve bir anda dünyanın en popüler bilim insanları haline gelen BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin bir kitap hazırlığına başladı.

'Aşı: Bir Nesilden Çığır Açanlar Covid-19’la Savaştı'

Sözcü'de yer alan habere göre, Vaccine: How the Breakthrough of a Generation Fought Covid-19 (Aşı: Bir Nesilden Çığır Açanlar Covid-19’la Savaştı) isimli kitapta ikilinin aşı geliştirme süreci ve salgınla mücadelesi mercek altına alınacak.

'Şahin ve Türeci bağışıklık sisteminin gücüne inandı'

Dr. Türeci ve Dr. Şahin ile yapılan 150 saati aşkın röportajdan derlenen kitapla ilgili konuşan Miller, “Rekor kıran gelişmeyi izlemekten ve çağımızın en büyük bilimsel başarısının hikayesini anlatmaktan dolayı çok mutluyum. Kanserle uzun süren mücadelelerinde Şahin ve Türeci bağışıklık sisteminin gücüne inandı. Onların başarısı, insanlığın en karanlık anlarında tatlı bir tesadüf değildi” ifadesini kullandı.

Financial Times muhabiri Joe Miller tarafından kaleme alınan kitapta Dr. Türeci ve Dr. Şahin’in yanı sıra BioNTech ve Pfizer’dan üst düzey yetkililerin de görüşleri yer alacak.