Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz: Virüsün bulaşması açısından daha riskli

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz: Virüsün bulaşması açısından daha riskli

Havaların soğuması ile kapalı alanlarda toplanmaların artacağını ve riskin çok daha fazlalaşacağını vurgulayan Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz açıklama yaptı.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, şunları söyledi:

“Burada aslında ev içi toplanmaların oluşturduğu bulaş riskinin önlenmesi hedeflenmektedir. Bildiğiniz üzere artık sonbahar ve kış aylarının gelmesi ile birlikte havalar da soğumaya başladı. Havaların soğuması ile birlikte insanlar artık daha çok kapalı mekanlarda vakit geçiriyor. Kapalı mekanlar iyi havalandırılmadığında da virüsün bulaşması açısından daha riskli ortamlar oluşuyor. Böyle durumlarda, hane halkı dışından kişilerin misafir edilmesi sonucunda oluşacak kalabalıklar, virüsün bulaşması açısından bir risk oluşturacaktır. Örnek vermek gerekecekse ev içerisinde organize edilecek olan kız isteme, nişan, taziye, mevlit gibi, doğum günü kutlamaları gibi organizasyonlarda insanlar arasında fiziksel mesafe korunamayacağı için virüs de bulaşmak için kendine fırsat bulacaktır. Burada yurt dışı örneklerden de bahsetmek gerekecek. Şu an da İngiltere, İspanya 6 kişiden fazla ev içinde toplanmaları yasakladı”