Yurt genelinde aşılama başladı: İşte ilk günden ilk bilgiler

Yurt genelinde aşılama başladı: İşte ilk günden ilk bilgiler

Koronavirüs aşılarının dağıtımı tamamlandı. Yurt genelinde aşılama, sağlık çalışanlarıyla başladı. İşte ilk güne dair ilk bilgiler...

Yılan hikâyesine dönen koronavirüs aşılaması nihayet başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 11 Aralık’ta başlanacağı söylenen aşılama, bu tarihten 1 ay 3 gün sonra başladı.

İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere bütün illerde sağlık çalışanlarının aşılamaları başlatıldı. Aşıların ilk dozları vurulmaya başlanırken, ikinci dozlar ise 28 gün sonra vurulacak.

Çin’den gelen, SinoVac firmasına ait CoronaVac aşısı, Sağlık Bakanlığına ait özel araçlarla hastanelere dağıtıldı.

Bu kapsamda aşılamaya dair ilk gelen haberler şöyle:

Denizli’de ilk aşı İl Sağlık Müdürü Dr. Berna Öztürk’e yapıldı.

Aydın Söke’ye 2 bin 520 adet aşı geldiği ve öncelikle ilçedeki sağlık personeline uygulanmaya başladığı Kaymakam Zeybek tarafından açıklandı.

İzmir’de aşılama çalışmaları 8.30’da başladı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan 4 bin 300 sağlık çalışanının aşılamasının 3-4 gün içinde tamamlanacağı belirtildi.

Sivas’ta ilk aşı, Numune Hastanesi Başhekim’i Kenan Kaygusuz’a yapıldı.

Yalova’da ilk aşı İl Sağlık Müdürü Emrah Eray’a uygulandı.

Çanakkale’de ilk aşı İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı’ya yapıldı.

Adana’da aşı vurulan ilk sağlık personellerinden biri Semiha Görgün, “Çok mutluyum. Dört gözle bekliyorduk. Yoğun bakımda çalışıyorum. Risk altındayız. Aşımı oldum ve ikinci dozu da olup bağışıklığı kazanmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Sinop’ta da aşılama il sağlık müdürü ile başladı. Kentte aşıyı ilk vurulan isim Dr. Fatih Reyhanlıoğlu oldu.

Tunceli’de ise aşıyı ilk vurulan kişi enfeksiyon hastalıkları uzmanı oldu. Dr. Meral Gülbenat Şimşek’in aşı vurulmasının ardından, kentte aşılama başladı. İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Çağdaş Özdemir, çalışmaları yerinde takip etti ve aşılamanın iki gün içerisinde tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Bursa’da ilk aşı Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Levent Özdemir’e yapıldı. Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, “Bursa’da tüm sağlık personeline yetecek kadar aşı geldi. 230 adet aşı noktası oluşturduk” dedi.

Trabzon’da ilk aşıyı İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta vuruldu.

İstanbul’da ise, Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Mesut Sönmez hastanede ilk aşı vurulan isim oldu. Sönmez, “Sadece iğne girerken çok hafif bir acı hissettim. Onun dışında şu an hiçbir şey hissetmiyorum. Rahatsız edici bir durum da yok” diye konuştu.

Ankara’da ise aşı ilk olarak Acil Servis Koordinatörü Özgür Hakan Büyükpoyraz’a yapıldı.

Diyarbakır’da aşılama Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki sağlık çalışanlarıyla başladı. Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, aşılamanın beş gün içerisinde tamamlanmasını planladıklarını söyledi.

Mersin’de ilk aşı Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’ya yapıldı.

Gündem