Uğradığı cinsel saldırı sonrası intihara kalkışan mağdurun avukatına cinsel saldırı tehdidi

Uğradığı cinsel saldırı sonrası intihara kalkışan mağdurun avukatına cinsel saldırı tehdidi

Ç.Y.'ye cinsel istismarda bulunan erkek, Ç.Y.'nin avukatlığını yapan Bilgenur Yalçın'a da cinsel saldırı tehdidinde bulundu.

Antalya'da Murat K. isimli erkek, çalıştığı eğlence mekanından çıkan Ç.Y.'yi taksi durağına bırakma bahanesi ile aracına aldıktan sonra götürdüğü imalathanede cinsel saldırıda bulundu. İddiaya göre Murat K., bu esnada annesinin aradığı Ç.Y.'nin telefonunu açarak "Kızına şu an tecavüz ediyorum" dedi. Murat K., yanındaki çalışanını da çağırarak Ç.Y.'ye zorla uyuşturucu madde kullandırdı. Yaşadığı cinsel saldırının ardından intihara kalkışan Ç.Y. ise yüzde 99.9 engelli kaldı. Ç.Y.'nin avukatı Bilgenur Yalçın ise tutuksuz olarak yargılanan sanıklar ve avukatlarının kendisini de cinsel saldırı ile tehdit ettiğini söyledi. 

Yaşadığı olayın ardından polise giden Ç.Y. şikayetçi oldu ve rapor ile cinsel saldırıyı belgeledi. Şikayet üzerine Murat K. ile G.K. gözaltına alındı ancak suçlamayı kabul etmedi. Olay anına ait iş yeri güvenlik kameralarını inceleyen ekipler ise söz konusu saatlerdeki görüntülerin silindiğini belirledi. Bir kısmı kurtarılan görüntülerin ardından Murat K. ile G.K., çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Soruşturmanın ardından Murat K. ve G.K hakkında Antalya 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Davada mütalaasını okuyan Cumhuriyet Savcısı, Murat K.'nin cinsel saldırı mağduru Ç.Y.'ye araç içinde tokat attığını, araçtan indirdiğini belirterek,  "Sonrasında müşteki yere düşmüştür. Şüpheli Murat K.'nin yere düşen müştekiyi kaldırdığı ve iç çamaşırını indirmeye çalıştığı, ancak müştekinin buna engel olduğu görülmüştür. Şüpheli müştekiye sarılmak istemiş, ancak müşteki istemeyince tokatlayarak yere düşürmüştür. Şüpheli yerdeki müştekiye 2 kez tokat atmıştır" ifadesine yer verdi. Öte yandan olay sonrasında şüphelinin iş yerine tekrar gelerek hortumla merdivenleri sildiği ve bir gün sonrasında da kayıtların silindiğini dile getirdi. 

Mütalaa şöyle devam etti: 

 "Şüpheliler Murat K. ile G.K., uyuşturucu maddeyi müştekiye zorla vererek müştekinin direncini kırmak sureti ile üzerlerine atılı 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'nitelikli cinsel saldırı' suçunu işledikleri, ayrıca Murat K.'nin müştekinin parasını zorla alarak 'nitelikli yağma' suçunu işlediği kanaatine varılmıştır"

Hakim karşısına çıkan sanıkları, suçu kabul etmedi ve beraatlerini istedi. Mahkeme ise duruşmayı erteledi. 

İntihara teşebbüs

Ç.Y. ise tüm bunların ardından intihara teşebbüs etti. Kardeşi tarafından kurtarılan Ç.Y., yatağa bağımlı kaldı. Ç.Y.'ye gönüllü olarak avukatlık yapan Bilgenur Yalçın ise sanıklar ve avukatları tarafından tehdit edildiğini ifade etti. Evinin önünde silahlı adamlar gördüğünü dile getiren Yalçın, "Ben Ç.Y.'nın dosyasını aldığımda hayat dolu bir insandı. Hayatla barışık, neşe doluydu. Ataerkil bir toplumda yaşadığımız için davada da sıkıntılar yaşadık. Müvekkilimi bu hale getirenlerin gereken cezayı alacaklarına inanıyorum" dedi.

Cinsel saldırı tehdidi

Avukat Bilgenur Yalçın, şöyle anlattı: 

"Davada sonuna kadar gideceğim. Halkımızı bu konuda desteğe bekliyorum. Beni de Ç.Y.'ye yapılanlarla tehdit ettiler. Siber zorbalık yapıldı. Müvekkilim sağlıklıyken sürekli telefonla arandı ve intihara sevk edilmeye çalışıldı. Ben bu süreçte hep yanındaydım. Ona sürekli 'Mücadelemizi birlikte sürdüreceğiz' dedim. Ç.Y. 29 yaşında, ben 28. Onu kız kardeşim gibi gördüm. 7 yaşında bir oğlu var. Onun yaşadıkları, bende travma etkisi yaşattı. Sanıkların tutuklu yargılanması gerekiyor ki; bizimle birlikte bütün kadınlar rahat nefes alabilsin."

"Ben adaletin yerini bulmasını istiyorum"

Anne H.B. ise şunları şöyledi: 

"İş yeri sahibi genellikle çalışanları servisle evlerine bırakırdı. Ancak bu kez müşteri ile taksi durağına göndermiş. Ancak bu kişi kızımı taksi durağına bırakmak yerine, kendi iş yerine götürüyor hem arabada, hem iş yerinde darbediyor. Kızımı bayıltana kadar dövmüş. İş yerine sürükleyerek sokuyor. Kızıma uyuşturucu içirmek, vücudunda sigara söndürmek dahil her türlü işkenceyi yapıyor. Evladım oradan kurtulmak için polisi ve jandarmayı arıyor ama konum isteyen güvenlik görevlilerine kızımın adres vermesine fırsat tanımıyorlar. Kızım bir ara beni aradı ve 'Anne ben ölüyorum. Oğlum sana emanet' dedi. Ardından, eğlence merkezinin sahibini aradım. Kızımı sordum. Bana zararsız biriyle çıktığını söyledi. Ben de kızımın hayatından endişe ettiğimi, benden yardım istediğini söyledim. Ardından kızımı tekrar tekrar aradım. Telefonu bu kez şahıs açtı ve bana 'Kızına şu an tecavüz ediyorum. Şunu yapıyorum, bunu yapıyorum' diyerek yaptıklarını dinletti. Sonra telefonu kapattı. Kızımın sesini duymadım. Kızım yolda bir kenara atıldıktan sonra patronundan yardım istemiş. Patronu bulunduğu yerden aldığında bu kez kendisini arayan jandarmanın telefonuna 'Tamam kızı bulduk. Bir sorun yok. Biz hallediyoruz' yanıtını vermiş. Kızımı bu duruma getirdiler. Kızım yatağa, makineye bağlı yaşıyor. Ben adaletin yerini bulmasını istiyorum. Avukat kızımızı da tehdit ediyorlar. Olayın üzerinden 1 yıl geçti ve sanıklar serbest. Tutuklu yargılanmasını istiyorum."