Türk profesör Göttingen Üniversitesi'ne rektör seçildi

Türk profesör Göttingen Üniversitesi'ne rektör seçildi

Türk kökenli fizikçi Prof. Dr. Tolan, 'Nobel harikası' olarak anılan Göttingen Üniversitesi Rektörlüğüne seçildi. Üniversite yaptığı açıklamada Tolan'ı oy birliğiyle seçtiği vurgulandı.

Türk kökenli fizikçi Prof. Dr. Metin Tolan, Göttingen Üniversitesi Rektörlüğüne seçildi. Göttingen Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, üniversite senatosunun Tolan'ı oy birliğiyle seçtiği vurgulayarak, görevine ilkbaharda başlayacağı açıklandı.

Tolan: Büyük bir onurdur

Rektör seçilen Tolan, kendisine duyulan güvenden dolayı mutlu olduğunu belirterek, "En iyi üniversitelerden birinin rektörlüğüne seçilmek büyük bir onurdur. Üniversiteyi ilerideki görevlere hazırlamak için daha çok çalışacağız" dedi. 

Senato Sözcüsü Prof. Nicolai Miosge ise Tolan’ı rektörlüğüne seçilmesinden dolayı tebrik etti.

1200px-metintolan2004.jpg

Senato Sözcüsü Prof. Nicolai Miosge, Metin Tolan’ı rektörlüğüne seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Metin Tolan kimdir? 

Babası Türk, annesi Alman olan ve 1965’te Schleswig-Holstein eyaletinin Oldenburg in Holstein kentinde doğan Metin Tolan, Kiel Üniversitesinde Fizik ve Matematik eğitimi alarak ve 1993’te doktor unvanını elde etti. Bir süre ABD’de araştırmalar yapan Tolan 1998’de deneysel fizik dalında Kiel Üniversitesinde doçent oldu.

2001’de Dortmund Teknik Üniversitesinde deneysel fizik dalında profesörlüğe başlayan Tolan, 2004-2008 yıllarında Dortmund Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünde dekanlık, 2008-2020 yılları arasında rektörlük kurulu üyeliği ve rektör yardımcılığı yaptı.