TCDD'den Söğütlüçeşme'deki AVM ile ilgili açıklama

TCDD'den Söğütlüçeşme'deki AVM ile ilgili açıklama
Kadıköy Belediyesi tarafından başlatılan "Söğütlüçeşme'de AVM İstemiyoruz" kampanyası sonucunda TCDD Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, projenin istasyon ve yaşam alanı olarak düzenlendiği bilgisi verildi.

Kadıköy Belediyesi ve Kadıköylülerin karşı çıktığı, ancak TCDD’nin sessiz kaldığı Söğütlüçeşme AVM-GAR projesinde sürpriz gelişme yaşandı. Devlet Demir Yolları suskunluğunu bozarak, projenin GAR değil istasyon olduğunu, araziye de AVM yapılmayacağını duyurdu.

TCDD Genel Müdürlüğü’nden Anadolu Ajansı‘na yapılan yazılı açıklamada, kurum tarafından projelendirilen ve ruhsat onay süreci devam eden Söğütlüçeşme İstasyon ve Yaşam Merkezi Projesi’nin AVM olmadığının altı çizildi.

Söz konusu istasyonla Kadıköy’e yeşil alan, yürüyüş yolları, peyzaj ihtiva eden ve şehre değer katacak bir yaşam merkezi kazandırılacağı, bekleme ve dinlenme alanlarıyla da yolcular için güzel bir ortam oluşturulacağı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Projede tasarlanan ticari alanlar sadece yolcu ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış olup proje ruhu ile uyumlu yeşil alan içinde çözümlenmiştir. Proje ekolojik anlamda Kadıköy’e değer katacak bir eser hüviyetindedir. Söz konusu alan ve özellikle viyadüklerin altında kalan alanların tamamı yeniden düzenlenerek hayata kazandırılacak, vatandaşımız için ferah, güvenli alanlara dönüştürülecektir. Seyahatlerinde demir yolunu tercih eden vatandaşlarımıza kaliteli hizmet sunarken, Kadıköy ve İstanbul’a değer katan örnek bir yaşam merkezini de halkımıza armağan etmiş olacağız.”

Ne olmuştu?

Söğütlüçeşme’de bulunan ve Devlet Demir Yolları’na ait olan yaklaşık 80 bin metre karelik alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen onayla Gar ve AVM olarak planlanmış, ancak Kadıköy Belediyesi’nin itirazıyla proje durdurulmuştu. Kadıköy Belediyesi’nin özellikle sosyal ve görsel medya üzerinden yürüttüğü “Söğütlüçeşme’de AVM İstemiyoruz” kampanyası Kadıköylülerden de destek görmüş, çeşitli sivil toplum örgütleri de protesto eylemleri düzenlemişti.