Tansu Çiller, Mesut Yılmaz'ı anlattı

Tansu Çiller, Mesut Yılmaz'ı anlattı

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın hayatını kaybetmesi üzerine eski başbakanlardan Tansu Çiller, Yılmaz'ın ardından en büyük üzüntüsünü açıkladı. Çiller, ''Üzüldüğüm nokta şudur bütün bu bölünmüşlüklerin üstüne çıkabilirdik" ifadelerini kullandı.

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Eski başbakanlardan Tansu Çiller de Mesut Yılmaz'ın ölümünün ardından duyduğu üzüntüyü anlattı. Tansu Çiller, ''Üzüldüğüm nokta şudur bütün bu bölünmüşlüklerin üstüne çıkabilirdik. Bir bütünleşme sağlayabilirdik. Bu bölünmüşlük rekabete de götürebilirdi, bütünleşmeye de götürebilirdi'' dedi.

Mesut Yılmaz'ın vefatı ardından açıklama yapan Tansu Çiller açıklama yaparak "Ülkemizin başı sağ olsun" dedi. Çiller, "DYP ve ANAP çıkan iki partiden biriydi. Bölünmüşlük istikrarsızlığa neden oldu. Bu istikrarsızlığın zorluklarını birlikte yaşadık. Bu zorlukları milletimiz de yaşamıştır" diyerek siyaset yaptıkları dönemi de değerlendirdi.

Çiller: İyi bir başbakan oldu

Çiller aralarında koalisyonun kendi içinde getirdiği bir rekabet olduğunu belirterek, "Mesut Yılmaz iyi bir devlet adamıydı. İyi bir başbakan oldu. Bugün gerçekten üzgünüm. Milletimize tekrardan başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullanarak içtikleri kahvelerin hatırlarının büyük olduğunu belirterek "Ben o hatırla kendisini anıyorum" dedi.

En büyük üzüntüsü

Çiller o dönemle ilgili üzüldüğü noktayı açıkladı ve "Üzüldüğüm nokta şudur bütün bu bölünmüşlüklerin üstüne çıkabilirdik. Bir bütünleşme sağlayabilirdik. Bu bölünmüşlük rekabete de götürebilirdi, bütünleşmeye de götürebilirdi. Son seçimler büyük rekabetle sonuçlandı. Böyle bir ortamda bütünleşmenin özlemiyle başbakanlığı sayın Mesut Yılmaz'a bırakmıştım. Biz o bütünleşmeyi başaramadık. Buna çok üzgünüm. Eğer o bütünleşme başarılabilseydi ülkeye istikrarı çok erken getirebilirdik" dedi.