Suudi Arabistan Kaşıkçı raporunu reddetti

Suudi Arabistan Kaşıkçı raporunu reddetti

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, ABD tarafından yayınlanan ve Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ölümün emrini verenlerin açıklandığı raporu reddettiğini açıkladı.

2018'de işlenen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak ABD, yayınladığı raporda Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, Kaşıkçı'nın öldürülmesini onayladığı açıklanmıştı.

Raporu reddetti

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, ABD tarafından yayınlanan rapora tepki göstererek, Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin raporu, “Suudi Arabistan hükümeti, Cemal Kaşıkçı'yı öldürme suçuyla ilgili olarak ABD Kongresi'ne sunulan raporu reddediyor” ifadelerinin yer aldığı açıklama ile reddedildi. 

76 Suudi Arabistan vatandaşına vize kısıtlaması

Kaşıkçı suikastına ilişkin raporun yayınlanmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kaşıkçı’nın ölümü dahil yurt dışında muhalifleri ve gazetecileri tehdit ettiğine inanılan 76 Suudi Arabistan vatandaşına vize kısıtlaması getirildiğini belirtmiş, ABD hükümetinin, sınırlarının ötesine uzanarak gazetecileri tehdit eden ve hedef alan ülkelere ek yaptırımlar getireceğini de açıklamıştı.

Ne olmuştu? 

Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Suudi Arabistanlı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı'nın, konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

AA