Zehra Güneş: Süper bir gücüm olsa...

Günümüzde A Milli Kadın Voleybol Takımı da başarılarıyla göğsümüzü kabartmaya, mücadeleleri ile ilham olmaya ve deyim yerindeyse tarih yazmaya devam ediyor. Tokyo Olimpiyatları ve ardından 2021 CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası'nda müthiş başarılara imza atan Filenin Sultanları'ndan Zehra Güneş hakkında bilinmeyenler...

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Eylül 2021 13:45
Zehra Güneş: Süper bir gücüm olsa...

Türkiye'nin takım sporlarındaki en başarılı branşı olan, kadın voleybolu; istikrarlı gidişin, kulüplerin altyapıya verdiği önem ve altyapı havuzun genişleyerek ilerlemesiyle günümüzde zirveye çıkmayı başardı.

2019-2020 arasında Avrupa Kadın Voleybol Şampiyonası'nın final karşılaşmasında Sırbistan'a yenilen Filenin Sultanları gösterdikleri başarıyla Türkiye'de kupayı almış gibi karşılandı. 

Son olarak Tokyo'daki üstün performanslarıyla ülkemize gurur yaşatan Filenin Sultanları kapanışı da Avrupa Arenası'nda yapacak.

Çıktıkları her maçta mücadelelerini kanlarının son damlasına kadar ortaya koyan kızlarımız; kadının gücünü, azmini ve başarısını en iyi şekilde göstererek pek çok insana da örnek oluyor. Belki voleybol ile çok ilgili olmayan insanların bile dikkatini çeken Filenin Sultanları öyle güzel işlere imza atıyor ki onları izlerken gururlanmamak ve onlara hayranlık duymamak elde değil. Son dönemlerde onların gündemde olduğunu biliyoruz. Ancak neler yaptıklarından yeterince haberdar mıyız? Gelin hep birlikte oyuncuları tanıyalım.

 

Zehra Güneş kimdir, hobileri nelerdir?

 

1999 doğumlu olan Zehra Güneş, İstanbul'un Kartal ilçesinde dünyaya geldi. Zehra Güneş 1.97 metre boyunda, 82 kilo ve yengeç burcudur. 7 Temmuz 1999 tarihinde İstanbul'un Kartal ilçesinde dünyaya geldi.

Voleybola 12 yaşında Vakıfbank Spor Kulübü'nde başladı. 2 sene üst üste hem yıldız, hem de gençlerde Türkiye şampiyonluğu yaşadı. 15 yaşındayken 2. Lig takımlarından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde bir sezon kiralık olarak forma giydi. Aynı sezon hem PAF takım, hem de genç takımda Türkiye şampiyonluğu yaşadı.

2015-16 sezonu Vakıfbank'ın 3. Lig'den 2. Lig'e şampiyon olarak yükselen takımında forma giydi. 2016-17 sezonunda Beşiktaş'ta kiralık olarak forma giydi. Sezon sonunda Vakıfbank genç takımıyla bir kez daha Türkiye şampiyonu oldu.

Yıldız milli takımıyla dünya dördüncülüğü, Balkan ve Eyof Şampiyonluğu, genç milli takım formasıyla Avrupa üçüncülüğü, dünya dördüncülüğü, U23 takımıyla da Dünya şampiyonluğu yaşayan kadrolarda yer aldı.

Zehra Güneş, Vakıfbank forması altında 1 Kulüpler Dünya Şampiyonası şampiyonluğu, 1 Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, 2 Türkiye Ligi şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası şampiyonluğu ve 1 Türkiye Süper Kupa şampiyonluğu yaşadı.

'Küçükken uzun boylu olduğum için utanıyordum'

Motivasyonum düşük oluğunda normale dönmek konusunda başarısız olduğunu söyleyen Zehra Güneş, genelde olumsuz şeyleri aklına getirdiğini söylüyor. Orta oyuncu olmanın çok zor olduğunu söyleyen Zehra boyunun uzun olduğu için orta oyuncu olduğunu düşünüyor. Normal hayatında solak olan Zehra, sadece voleybol oynarken sağ elini kullandığını belirtiyor. Voleybolcu olmasaydı astronot olmak istediğini söyleyen genç sporcu küçükken uzun olduğu için utandığını söylüyor.

13 yaşında Milli formayı giydiğinde 13 yaşında olduğunu ve gözyaşlarını tutamadığını söyleyen Zehra, hala o videoları izleyerek duygulandığını söylüyor.

Yoga yapmayı seven Zehra, kendisinde sevmediği en kötü özelliğinin takıntılı ve duygusal olması olduğunu söylüyor. Milli Takım'daki en yakın arkadaşı Cansu. 'Süper bir gücüm olsa zihin okumak isterdim' diyen genç oyuncu Çin'deki müsabaka yüzünden ÖSS'yi kaçırdığını söylüyor.