'Herkes 'Mario' dediği için ismimi unuttum'

Günümüzde A Milli Kadın Voleybol Takımı da başarılarıyla göğsümüzü kabartmaya, mücadeleleri ile ilham olmaya ve deyim yerindeyse tarih yazmaya devam ediyor. Tokyo Olimpiyatları ve ardından 2021 CEV Avrupa Voleybol Şampiyonası'nda müthiş başarılara imza atan Filenin Sultanları'ndan Meryem Boz hakkında bilinmeyenler...

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Eylül 2021 14:06
'Herkes 'Mario' dediği için ismimi unuttum'

Türk kadın voleybolu için, 2003'te kazanılan ve en büyük derece kabul edilen Avrupa 2.'liği her şeyin başlangıcı oldu. O yıla kadar, uluslararası arenada başarısı bulunmayan A Kadın Milliler'in yükselişi, 'Filenin Sultanları'nın doğuşu 2003'le birlikte günümüze kadar geldi...

Türkiye'nin takım sporlarındaki en başarılı branşı olan, kadın voleybolu; istikrarlı gidişin, kulüplerin altyapıya verdiği önem ve altyapı havuzun genişleyerek ilerlemesiyle günümüzde zirveye çıkmayı başardı.

2019-2020 arasında Avrupa Kadın Voleybol Şampiyonası'nın final karşılaşmasında Sırbistan'a yenilen Filenin Sultanları gösterdikleri başarıyla Türkiye'de kupayı almış gibi karşılandı. 

Son olarak Tokyo'daki üstün performanslarıyla ülkemize gurur yaşatan Filenin Sultanları kapanışı da Avrupa Arenası'nda yapacak.

Çıktıkları her maçta mücadelelerini kanlarının son damlasına kadar ortaya koyan kızlarımız; kadının gücünü, azmini ve başarısını en iyi şekilde göstererek pek çok insana da örnek oluyor. Belki voleybol ile çok ilgili olmayan insanların bile dikkatini çeken Filenin Sultanları öyle güzel işlere imza atıyor ki onları izlerken gururlanmamak ve onlara hayranlık duymamak elde değil. Son dönemlerde onların gündemde olduğunu biliyoruz. Ancak neler yaptıklarından yeterince haberdar mıyız? Gelin hep birlikte oyuncuları tanıyalım.

Meryem Boz kimdir, nereli, nelerden hoşlanır?

Mavi Şimşek lakaplı Meryem Boz, 3 Şubat 1988, Eskişehir’de dünyaya geldi. Milli takım formasıyla Tokyo 2020 Olimpiyat elemelerinde 5 maçta ürettiği 85 sayı ile turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi. Meryem Boz Türkiye Kadınlar Voleybol Ligi takımlarından Vakıfbank'ta forma giymektedir.

Milli takımlarda küçük, yıldız, genç ve A takım olmak üzere her kategoride ay yıldızlı formayı başarıyla temsil eden Meryem Boz, Kadın Voleybol A Milli Takımı ile şu başarılara imza atmıştır;

2010 CEV Avrupa Ligi üçüncülüğü,
2015 CEV Avrupa Ligi ikinciliği,
2017 Avrupa Şampiyonası üçüncülüğü,
2019 Avrupa Şampiyonası ikinciliği,
2020 CEV Tokyo 2020 Olimpiyat Elemeleri’ni kazanan A Milli Kadın Voleybol takımımız kadrosunda yer almıştır.
2020 Cev Tokyo Olimpiyat Elemeleri’nin en değerli oyuncusu (MVP) seçilmiştir.

Meryem Boz'un bilinmeyenleri...

2012'den bu yana Ufuk Çalık'la evli. Kahve hayatından önemli bir yerde. Meryem Boz'a göre sporcu olmanın en güzel tarafı takım sporunun paylaşmayı ve birlikteliği beraberinde getirmesi.  ACDC dinlemeyi seviyor. Milli Takım kamplarında Eda Erdem'le oda arkadaşı. Sebze yemekleri ve zeytinyağlıları çok sevdiğini söyleyen Meryem Boz, saçlarının mavi olmasının kendisine yakıştığını düşünüyor ve  her şeyinin mavi olduğu fikrinin oluşmasından da rahatsız. 

'Süper Mario' lakabının kendisine verilmesinin sıçrama yeteceğinden kaynaklandığını söyleyen Meryem, 'Herkes Mario diyor ve bu yüzden ismimi unuttum' diyor.

Metalica tutkunu olan Boz, Şebnem Ferah ve Teoaman'ı dinlemeyi seviyor ve kahve tiryakisi...Bilim-kurgu filmleri izlemeyi seven Meryem'ın favorisi ise Star Wars...

Konserlerde bateristi izlemekten büyük keyif aldığını söyleyen başarılı oyuncu bateri çalabiliyor.

'Ben voleybola başladığımda keşke bana daha çok yardımcı olan biri olsaydı' diyen Meryem Boz, kurdukları voleybol akademisinde ekonomik durumu olmayan kız çocuklarına destek vereceklerini söyledi.