Wimbledon’da Rus ve Belaruslu tenisçilere yasak

Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlara bir yenisi eklendi. Rus ve Belaruslu tenisçiler Wimbledon ve İngiltere'deki müsabakalarda yer alamayacaklar.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Nisan 2022 18:56
Wimbledon’da Rus ve Belaruslu tenisçilere yasak

İngiltere’de düzenlenen Wimbledon tenis turnuvasının yaptığı resmi açıklama sonucunda, Rus ve Belaruslu sporcular Wimbledon ve İngiltere’deki diğer maçlarda yer alamayacağı duyuruldu.

İngiltere Spor Bakanı Nigel Huddleston, Rus sporcuların Vladimir Putin aleyhinde yazılı bir açıklama yayınlamaları halinde turnuvaya katılımlarını değerlendirebileceklerini söylemişti. Ancak hiçbir sporcudan bu yönde bir karar çıkmayınca, Wimbledon’da Rus ve Belaruslu tenisçilerin mücadele edemeyeceği açıklandı.

Wimbledon’ın resmi sitesinden yapılan duyuruda, “Bu tür haksız ve benzeri görülmemiş askeri saldırganlık koşullarında, Rus rejiminin Rus veya Belaruslu oyuncuların turnuvalara katılımından herhangi bir fayda sağlaması kabul edilemez” denildi. All England Kulübü Başkanı Ian Hewitt ise, “Bu sonuçtan etkilenen sporcular için zor olduğunun farkındayız ve Rus rejimi liderinin eylemleri nedeniyle acı çekecekleri için üzgünüz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan savaş koşullarının değişmesi durumunda, kararın yeniden değerlendirilebileceği belirtildi.