Ümit Özat'tan Emre Belözoğlu'na dava yanıtı: Bendeki kuruşlarda Türkçe Olimpiyatları resmi yok

Emre Belözoğlu, 'FETÖ'cü' suçlamasında bulunan Ümit Özat'a 5 kuruşluk tazminat davası açtı. Özat, “Fakat bendeki kuruşlarda Türkçe Olimpiyatları resmi yok. Görünce şaşırmayın lütfen” yanıtını verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Temmuz 2021 15:53
Ümit Özat'tan Emre Belözoğlu'na dava yanıtı: Bendeki kuruşlarda Türkçe Olimpiyatları resmi yok

Fenerbahçe'nin Futbol A Takım Direktörü ve Sportif Direktörü görevinden ayrılan Emre Belözoğlu, kendisine yönelik “FETÖ’cü olduğuna dair yalan, hakaret ve iftira içerikli beyanlarda bulunduğu” gerekçesiyle, Ümit Özat'a 5 kuruşluk manevi tazminat davası açtı.

Emre Belözoğlu'nun avukatı Mahir Işıkay tarafından Beykoz Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliğine sunulan dava dilekçesinde, Özat'ın 26 Mart'ta “Futbol Arenası” sitesine verdiği röportajda “FETÖ'den şikayet eden tüm kulüplerin içinde FETÖ'cü var, hocasında, yöneticisinde, sportif direktöründe” ifadelerini kullandığı hatırlatıldı.

Dilekçede, "Davalının bu sözlerinin hedefinin FETÖ’nün Türk futbolunu ele geçirme çabasının son halkası '3 Temmuz Şike Kumpası' sürecinden en büyük zararı görmüş olan, bu terör örgütünün Türk futbolundaki varlığından rahatsızlığını her yerde dile getirmekten çekinmeyen, Fenerbahçe Spor Kulübü ve onun o tarihteki sportif direktörü müvekkil Emre Belözoğlu olduğu izahtan varestedir" denildi.

Dilekçede, Özat'ın 27 Mart'ta Spor Gecesi adlı programın Youtube'daki canlı yayınında "15 Temmuz’dan bu yana Emre’nin ağzından FETÖ ile ilgili kötü bir şey duydunuz mu? Sizce FETÖ terör örgütü müdür? Biz bunu dile getiriyoruz da o niye dile getiremiyor? Ona yakın olanlar, spor camiasındaki, ya bunlar bizi kandırmış, bunlara inandık diyebildi mi? Diyemezler çünkü hala bağlantıları var" sözlerini sarf ettiğine dikkat çekilerek, bunun üzerine Belözoğlu'nun ve Fenerbahçe'nin açıklama yaparak Özat'ın sözlerini kınadığı belirtildi.

'Müvekkil tüm soruşturmalardan aklanarak çıktı'

Özat'ın, Belözoğlu'na “FETÖ'cü iftirası” attığı savunulan dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

“Müvekkil Belözoğlu takımıyla birlikte bulunduğu yurt dışı kampından döndükten sonra 27 Temmuz 2016 tarihinde Kısıklı’daki demokrasi nöbetine katılmıştır. Burada yaptığı konuşmada Fetullahçı yapılanmaya terör örgütü demekten bir an bile tereddüt etmemiş ve bunu yüksek sesle dillendirmiştir. Diğer yandan çirkin ve asılsız iftiralarla kişilik haklarına zarar verilmeye çalışılan müvekkilin '3 Temmuz 2011 Şike Kumpası' ve sonrasında durduğu yer, yaptığı açıklamalar, ortaya koyduğu duruş ve tavır, tüm kamuoyunca bilinmekte olup tüm delilleriyle ortadadır. Kendisi hakkında FETÖ terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle defalarca şikâyette bulunulmuş, yapılan yargılama ve soruşturmalarda ismi, zikredilmesine karşın bu beyan ve şikâyetler ile ilgili hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmaların hepsinden aklanarak çıkmıştır. Müvekkil hakkında hâlihazırda ne devam eden soruşturma ne de herhangi bir kovuşturma bulunmamaktadır.”

Tedbir talebi 

Özat'ın açıklamalarının iftira olarak nitelendirildiği dilekçede, “Davalı Ümit Özat, her ne kadar müvekkilimi FETÖ’cü olarak suçlamaktaysa da kendisi yakın geçmişte bu hain örgütün televizyon kanallarındaki programlara katılmaktan çekinmemiştir. Davalı, FETÖ’nün propaganda amaçlı yayın yaptığı televizyon kanalı Samanyolu TV’de yemek programına katılmıştır” denildi.

Dilekçede, Özat'ın sosyal medya paylaşımları, açıklamaları ve katıldığı programların görüntüleri, Belözoğlu ile Fenerbahçe Spor Kulübü'nün açıklamaları ve Belözoğlu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen takipsizlik kararı delil olarak dosyaya sunulurken, Özat'ın “Futbolda FETÖ Yapılanması” soruşturmasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne verdiği ifadenin mahkemece talep edilmesi istendi.

Ayrıca Özat'ın televizyon, gazete, sosyal medya ve herhangi bir platformda Belözoğlu hakkında beyanda bulunmaması yönünde tedbir kararı verilmesi talep edildi.

Ümit Özat'tan yanıt 

Dava hakkında Twitter hesabından açıklama yapan Ümit Özat, “Fakat bendeki kuruşlarda Türkçe Olimpiyatları resmi yok. Görünce şaşırmayın lütfen” dedi.

ekran-resmi-2021-07-03-10-19-23.png