Türkiye'nin Çekya Zaferi Dünya Basınında Geniş Yankı Uyandırdı

Türkiye'nin Çekya Zaferi Dünya Basınında Geniş Yankı Uyandırdı
EURO 2024'te Türkiye, Çekya'yı 2-1 mağlup ederek son 16 turuna adını yazdırdı. A Milli Takım'ın Çekya zaferi dünya basınında büyük yankı uyandırdı.

Türkiye, EURO 2024 F Grubu son maçında Çekya ile kozlarını paylaştı. A Milli Takım, nefes kesen mücadeleyi Hakan Çalhanoğlu ve Cenk Tosun'un golleriyle 2-1 kazandı ve adını son 16 turuna yazdırdı. Bu sonuçla birlikte Çekya ise grubu sonuncu tamamlayarak EURO 2024'e veda etti.

Ay-Yıldızlıların Çekya zaferi ülkede olduğu gibi dünya basınında da geniş yankı buldu. İşte A Milli Takım'ın Çekya zaferinin dış basındaki yankıları şöyle:

a-miili-takim.jpg

BBC Sport (İngiltere): Dev maçına "Türkiye, Çekleri yenerek kart rekoru kırdı!" başlığıyla değinen BBC Sport, "Türkiye, Çek Cumhuriyeti'ni zorlu bir grup maçında Cenk Tosun'un uzatma dakikalarında attığı golle mağlup ederek son 16 turunda Avusturya ile eşleşti." dedi.

Calcio Mercato (İtalya): "Çalhanoglu, Türkiye'yi son 16'ya taşıdı"

Çizme basını Inter'de forma giyen ve Serie A'da sezonun oyuncusu seçilen Hakan Çalhanoğlu'na yer verdiği haberinde; "Türkiye, Euro 2024'te son 16 turuna uçuyor. Vincenzo Montella'nın takımı, Çek Cumhuriyeti'ni 2-1 mağlup ederek, Hakan Çalhanoğlu ve arkadaşlarının F Grubu'nda ikinci sırayı almasını ve eleme aşamasına geçmesini sağladı." ifadelerini kullandı.

a-milli-takim-5.jpg

Mundo Deportivo (İspanya): "Çekya-Türkiye maçında arbede ve Euro tarihinin en fazla kart sayısı rekoru kırıldı"

İspanyollar da maçta kart rekoru kırıldığına dikkat çekerek, "Türklerin 2-1 galip gelerek Avrupa Şampiyonası'nda son 16'ya kalması ve Çeklerin elenmesiyle sonuçlanan maç, bir rekorla tarihe geçecek." sözlerinde bulundu.

Kicker (Almanya): "Bir kart festivali: 'Çalhanoğlu Son 16'da eksik değil'"

Alman basını Türkiye'nin Çekya zaferine şu sözlerle yer verdi; "Türkiye adeta coşku içinde. Çek Cumhuriyeti'ne karşı elde edilen 2-1'lik galibiyetle Milli Takım, 2008'den bu yana ilk kez Avrupa Şampiyonası'nda son 16 turuna yükseldi."

milli-takim-1.jpg

Maxifoot (Fransa): "Türkler son 16'ları görecek!" başlığıyla maça değinen Maxifoot, "Türkiye, Euro'da son 16'ya çıkacak! Bu Çarşamba akşamı Arda Güler'in takım arkadaşları Çek Cumhuriyeti'ni (2-1) yenerek F Grubu'nda 2. oldu." sözlerine yer verdi.

O Jogo (Portekiz): "Orkun Kökçü asist yaparak Türkiye'ye son 16 turuna yükselten galibiyeti verdi"

Benfica'da forma giyen Orkun Kökçü'nün asisti üzerinden haber yapan O Jogo, "Maç Türkiye'nin Çekya'yı 2-1 yenmesiyle sona erdi. F Grubu'nu ikinci sırada tamamlayan Türkler, son 16 turunda Avusturya ile karşılaşacak. Çekya sonuncu oldu ve elendi." dedi.