Spor yazarlarından Şenol Güneş isyanı: İsraf, tepkisizlik...

Spor yazarlarından Şenol Güneş isyanı: İsraf, tepkisizlik...
2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu'nda Hollanda ile karşılaşan ve sahadan 6-1 yenik ayrılan A Milli Takım'da Şenol Güneş'e taraftarlar tepki gösterdi. Öte yandan futbol dünyasından önemli isimler de Güneş'e eleştirilerde bulundu

2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu'nda Hollanda ile karşılaşan A Milli Takım sahadan 6-1 mağlup ayrıldı. Mücadelede oynanan futbol sonrası Şenol Güneş'e tepki geldi.

İşte spor camiasından Şenol Güneş sözleri:

Ali Ece:

Hollanda’dan, Hollanda’da herkes gol yiyebilir ama daha 1 dakika bile dolmadan Memphis ve Klaassen’in altıpasımız içinde o kadar kolay paslaşmasını engelleyememek maça taktiksel açıdan hiç hazırlanamadığımızın kanıtı. Hollanda’nın başında zamanında Mourinho’nun İngiltere Premier Lig’de çalışmış en kötü hoca olarak betimlediği Frank de Boer yok artık! Van Gaal takımına karşı maçın başında bu kadar geriye yaslanılmaz. Stada adını veren Cruyff'un dediği gibi: "Takım ve teknik direktör açısından en başarılı gol, boş kaleye atılandır" Tıpkı Hollanda'nın bize attığı 4. gol gibi. Peki, 4. golünü boş kaleye yiyen bir takım ne kadar kötü oynamıştır, oynatılmıştır? Hani ligdeki yabancı oyuncu sayısı değişince Milli Takımımız daha iyi olacaktı? En ufak bilimsel dayanağı olmadan atıp tutan futbola yabancı zihniyetin iflasından başka bir şey değil!

Erman Özgür:

2. yarıya hamlelerle geldik ama oyunu, tempoyu düşük tutmasına rağmen kontrol etmeye devam eden Hollanda, Memphis ile kötü halimizi cezalandırmayı sürdürdü, Til ve Malen de gollere devam etti, Cengiz Ünder skoru belirledi. Sonuçta hiçbir varlık gösteremediğimiz Hollanda deplasmanından oynadığımız oyuna bakınca hak ettiğimiz bir skorla döndük. Ama daha önemlisi cevaplanması gereken bir soru ile sahadan ayrıldık. Yakın zamanda akan oyunda gol yemeden grup maçları bitiren, dünya şampiyonuna mağlup olmayan Milli Takım’ın bu halinin sorumluluğu kime ait?

Uğur Meleke:

Maalesef Şenol Güneş ve ekibi diye bir cümle kuramıyoruz. Çünkü ortada bir ekip göremiyoruz. Şenol Hoca milli kadroyu aylardır kapalı devre bir kulüp hüviyetine çevirdi. Sürekli aynı oyuncular oynuyor, rekabet yok, yeni isim yok. Zeki neden Cebelitarık maçında oynatıldı ve sakatlandı? Milli takıma neden ikinci bir sağ bek çağırılmadı? Yanıtsız sorular hep bunlar. Ben Şenol Güneş’in bu yetenekli jenerasyonumuzu ileriye taşıyabileceğine inanmıyorum. Kendisinin de inandığından şüpheliyim. Futbol tarihimize adını altın harflerle yazdırmış Sayın Güneş’e hizmetleri için teşekkür edip, bir yenilik yapma zamanı geldi bence. Çünkü bu şekliyle 3-0’a geldiğinde rakip ceza sahasında topla oynamamız Hollanda’nın ise 30’du. İsraf... Israr anlamsız. Ve oyuncular da bunu anlayamıyor muhtemelen. Ortaya çıkan tepkisizlik bundan. İstemedikleri için olmuyor değil, olmadığı için istemiyorlar. Güneş maalesef çözemedi.

Mehmet Demirkol:

Hocanın kafasında bir diziliş var, bir de oyuncu grubu. Bu dizilişe göre bir kadro çağıramıyor. Kadroya göre bir diziliş de yapmıyor. Hep aynı sonuç çıkıyor bir süredir. Evet merkezde oynatacak fazla oyuncumuz yok. Taklit edecek bir kulübümüz de (Başakşehir gibi). Ama bir yöntem bulunabilirdi. Geçen yıl Emre Belözoğlu’nun yaptığı gibi bir 4-6-0’la orta sahayı genişletmek gibi mesela. Hakan ve Salih’i merkeze koyup, onlarla top çıkarmak, Burak’tan feragat ederek hızlı ve kavgacı bir ekiple desteklemek gibi mesela.Çünkü bu şekliyle 3-0’a geldiğinde rakip ceza sahasında topla oynamamız 3, Hollanda’nın ise 30’du. İsraf... Israr anlamsız. Ve oyuncular da bunu anlayamıyor muhtemelen. Ortaya çıkan tepkisizlik bundan. İstemedikleri için olmuyor değil, olmadığı için istemiyorlar. Güneş maalesef çözemedi.

Ercan Taner:

Mesleğe başladığım 1984 yılında, milli maç anlatırken, bol bol gol yediğimizden, anahtar kelimemiz ‘maalesef’ti. Top ağlarımıza gittiğinde hep aynı cümleyi söylerdik. ‘Maalesef top ağlarımızda, erken gol yedik.’ Dün gece, o yılları hatırladım.

Emre Tilev:

ekran-resmi-2021-09-08-12-44-12.png