Dünyada yasaklanmıştı: Olga Korbut'un viral 'Ölüm Taklası'

Olimpiyat altın madalyalı sporcunun, 1972 Münih Olimpiyatları'ndaki çarpıcı performansından kısa bir süre sonra "Ölüm Taklası" (Dead Loop) jimnastikte yasaklandı ve bir daha asla üst düzey uluslararası spor müsabakalarında gösterilmedi.

Olimpiyat sporcusu Olga Korbut'un yasaklanan "Ölüm Taklası" jimnastik hareketinin video görüntülerinin bu yılın başlarında internette yeniden ortaya çıkması ve hızla viral hale gelmesinin ardından, internet kullanıcıları bu hareketin ne anlama geldiğini ve en başta neden yasaklandığını merak etmeye başladı.

Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında 2 milyondan fazla tıklanan viral video, Korbut'un 1972 Münih Olimpiyatları'nda tehlikeli jimnastik gösterisini gerçekleştirdiğini gösteriyor. O zamanlar Sovyetler Birliği'ni eden Korbut, ölüm taklasının gerçekleştirildiği son seferlerden biri oldu.

Olimpiyat altın madalyası sahibinin 1972 Münih Olimpiyatları'ndaki çarpıcı performansından kısa bir süre sonra "Ölüm Taklası" jimnastikte yasaklandı ve bir daha asla üst düzey uluslararası spor müsabakalarında gerçekleştirilmedi. Uzmanlar bu performansın içerdiği büyük risklere dikkat çekmiş ve dünyanın dört bir yanındaki jimnastikçileri Korbut'un başarısını taklit etmeye çalışmaktan caydırmıştır.

"Ölüm Taklası", bir jimnastikçinin yüksek barın üzerinde durması, ters takla atması ve barı tekrar kavramasından oluşan klasik bir jimnastik hareketidir. Bu tehlikeli hareket, jimnastikçinin ayağını kaçırması ya da sonunda barı kavramayı başaramaması durumunda korkunç bir şekilde sonuçlanabilir.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi