Dünya Kupası Tehlikeye Girdi

Dünya Kupası Tehlikeye Girdi
FIFA'nın en büyük iki sponsoru Visa ve Hyundai, rüşvet skandalı sonrası çekilme kararı alabileceklerini açıkladılar. FIFA’yı sarsan rüşvet ve yolsuzluk skandalının etkileri maddi zarara dönüşebilir. 100 milyon pound’u...

FIFA'nın en büyük iki sponsoru Visa ve Hyundai, rüşvet skandalı sonrası çekilme kararı alabileceklerini açıkladılar.

 FIFA’yı sarsan rüşvet ve yolsuzluk skandalının etkileri maddi zarara dönüşebilir. 100 milyon pound’u bulan skandal sonrası birçok yetkilinin gözaltına alınmasını endişe verici olarak nitelendiren Dünya Kupası’nın iki büyük sponsoru Visa ve Hyundai, desteklerini çekme tehdidinde bulundular.

Yapılan konferanslara katılmayan FIFA Başkanı Sepp Blatter’in kaçar gibi görünen bu hareketinin hoş olmadığının altını çizen iki sponsor, acilen bir eylem planı yapılması çağrısında bulundular. Blatter’den konu ile ilgili açıklama isteyen Visa ve Hyundai, başkanın kendilerini ikna edememesi durumunda sponsorluktan çekilme kararı alacaklarını duyurdular.

Soruşturmayı dikkatle takip eden iki firma, yetkililerin suçlu bulunması durumunda Dünya Kupası sponsorluk anlaşmalarını tekrar gözden geçirme kararı alacaklarını bildirdiler. FIFA’nın diğer sponsorları da soruşturmayı yakından takip ettiklerini anlatan açıklamalarda bulundular.

FIFA, Dünya Kupası masraflarının büyük kısmını sponsorlardan gelen para ile karşılıyor. Sponsorlar dışında önemli bir geliri bulunmayan FIFA’ya destek çekilirse, Dünya Kupası’nın düzenlenmesi tehlikeye girebilir.

amkspor