Bilgin Gökberk ligler hakkında konuştu: Kusura bakmasın Nihat Bey cebinden çıkarıp verecek

Cumhuriyet gazetesi yazarı Bilgin Gökberk, Şule Aydın ile Haber Masası'nda liglerin açılıp açılmayacağıyla ilgili tartışmalara ilişkin tespitlerde bulundu. Gökberk, ekonomik beklenti içinde oldukları için çıkıp konuşamayacaklarını belirtti.

Gökberk'in açıklarında önemli başlıklar:

Nihat Özdemir bir karar verdi ve maçların seyircili oynanacağını söyledi. Ertesi akşam bakan açıklama yaptı, dedi ki "Maçlar seyircisiz oynanacak". Bir hafta sonra Nihat Bey, "Maçların iptal edilmesi söz konusu değil seyircisiz oynanacak" dedi ama bir gün sonra maçlar iptal edildi. Bugüne kadar Nihat Bey iki tane kritik karar verdi, ikisi de çıkmadı. Böyle bir durumda Nihat Bey'in karar vermesi saçma zaten. Ayrıca belki de ilk defa Nihat Bey'in vermemesi bir karar.

'Kusura bakmasın Nihat Bey cebinden çıkarıp verecek'

Futbol maçlarının neye güvenip oynatıyorlar bilinmiyor. Basın toplantısında biri sordu, "Coronavirüs pozitif çıkarsa futbolcularda veya herhangi birinde ne yapacaksınız?" diye ve Nihat Bey'in cevabı "İnşallah çıkmaz" oldu. Basın toplantısında anlatılana göre maçların oynatılmasının sebebi ortada bir para var. 580 milyon lira gibi bir para ödenmesi gerekiyor kulüplere. Galiba yayıncı kuruluş, Katarlı kardeşlerimiz oynatın diyor.

Katarlı kardeşlerimiz 1 koyup 10 aldılar hep. Biz Katar'a asker yolladık, İstanbul'un en büyük caddelerinden birini Katar Caddesi yaptık. Katarlılar hep kârlı çıktılar. Ya Katarlılar bu parayı verecekler lig oynanmasa da verecekler ya da kusura bakmasın Nihat Bey cebinden çıkarıp verecek. O vereceği rakam burada büyük bir para gibi gözüküyor ama Nihat Bey'e bir ihale verirler iş biter yani. Bu 80 milyon dolar hem Katarlılar hem de Nihat Bey tarafından çok rahat karşılanacak bir para yani.

'Tamamen ekonomik karar bu'

Sahilde yürümek yasak ama AVM'ler açıldı bugün. Bu açıdan baktığın zaman AVM'ler açılıyorsa maç oynanır gibi duruyor ama sahilde yürümeyi yasaklıyor isen maç da oynanmaz. Tamamen ekonomik karar bu. 

Türkiye Kulüpler Birliği'nin bir kere ortak yazı bile yayınlanmadı. Ortak bir bildiri yayınlamaları lazım. Neden kuruluyor ki bu kulüpler birliği ben anlamadım. Bu ligin asıl aktörleri kulüp başkanlarıdır. Bu kararı Nihat Bey'e bırakmayacaksınız. Nihat Bey pişmandır zaten. Hangi kararı bugüne kadar başkalarına bıraktınız da futbol kararını Nihat Bey'e bırakıyorsunuz?