Somalı madenci Kartal: Uyar Madencilik'te çalışan arkadaşlarımız kapsam dışı bırakılıyor

Somalı madenci Kartal: Uyar Madencilik'te çalışan arkadaşlarımız kapsam dışı bırakılıyor

"Öyle mi alay komutanı?" sözüyle gündeme gelen Somalı madenci Kamil Kartal, tazminat ve ücret alacaklarının ödenmesi haberine ilişkin "Uyar Madencilik'te çalışan arkadaşlarımız kapsam dışı bırakılıyor" dedi.

Somalı madenci Kamil Kartal, Halk TV'ye konuk oldu. Geçtiğimiz günlerde madencilere ödeneceği açıklanan tazminat ve ücret alacakları haberini değerlendiren Kartal, kimi madencilerin hazırlanan isim listelerinde adlarının olmadığını ifade etti.

Kartal'ın değerlendirmeleri şu şekilde:

"Arkadaşlarımızın bir kısmının ismi listede yok"

Arkadaşlarımızın rödovanslı iş yerleri diye tabir edilen iş yerlerinde 'Asıl iş veren sorumludur' meselesinde yargı, var olan şirketi yani Soma Kömürleri A.Ş’yi sorumlu tuttu. Doğal olarak devletten tazminatlar tahsil edilemedi. Eynez Maden Ocağında 2124 arkadaşımızın tazminatları ödendi ama rödovanslı iş yerleriyle ilgili uzun bir mücadele süreci organize edildi. Süreçten sonra da 28 Temmuz’da resmi gazetede yayınlanan yasal düzenleme yapıldı. Soma Kömürleri A.Ş'ye bağlı Geventepe Işıklar ve Atabacası’nda kıdem ve ihbar tazminatını alabilecek şekilde işten çıkmış ya da emeklilik nedeniyle ayrılmış olan arkadaşlarımızın ödenmeyen tazminatlarının da bu yasa gereği Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından ödenmesi kararlaştırıldı. Bu arkadaşların bir kısmının listelerde ismi yok. Davası olan arkadaşlarımızın davalarına feragat edildikten sonra bakacaklarını söylüyorlar.

"Tazminatlar bir aklama operasyonuydu"

Soma Kömürleri AŞ’nin arkasında iktidarın neden bu kadar durduğunu anlatmaya çalışmıştık kamuoyuna. Bu bir aklama operasyonuydu aslında. Uyar Madencilikte çalışan arkadaşlarımız kapsam dışı bırakıldı. Onların mücadelesi devam ediyor. Sayın Soylu 15 Ocak’a kadar bu meseleyi çözeceğine söz vermişti. Yine Soma Kömürleri A.Ş Işıklar Ocağında çalışırken Yeni Anadolu A.Ş şirketine devredildi. Burada iş yeri devri gerçekleşti. Soma kömürlüğü A.Ş'ye ait bir iş yeri oradan hiçbir işçi çıkartılmadan bu arkadaşlar Yeni Anadolu’ya geçirildi. Bu arkadaşlara da 2300'eyakın madenci arkadaşımızın tazminatını da TKİ'ye ödetiyorlar. 60 bin lira tazminat alması gereken işçinin kıdemini sıfırlayarak 15 bin lirasını gasp etmiş oluyorlar.

2300 civarındaki işçinin Yeni Anadolu’nun sorumluluğunda olan işçilerin tazminatlarını ödeyip Uyar Madencilikte çalışan arkadaşlarımız kapsam dışı bırakılıyor. Bu ocaklarda iş kazası geçirmiş  ya da ölmüş madencilerin tazminatlarını da ödemiyorlar. 301 madenciyi katletmiş katillere tazminat ödüyorlar.

Emek