SODEV raporu: Yoksul semtlerde madde kullanımı, korkutan sonuçlar

SODEV raporu: Yoksul semtlerde madde kullanımı, korkutan sonuçlar

SODEV'in hazırladığı ‘Yoksul Semtlerde Madde Kullanımının Yaygınlaşması Raporu’nda dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

Sosyal Demokrasi Vakfı'nın (SODEV), raporuna göre, araştırmaya katılan ailelerin yüzde 51,8’i yaşadıkları bölgede uyuşturucu bağımlılığı sorunu olduğunu belirtirken, madde bağımlılığı sorunun başlıca nedeni olarak yüzde 44,3 ile aile içi iletişimsizlik ve sevgisizlik öne çıkıyor. Ayrıca, araştırmaya katılan ailelerin yüzde 58,8’i okul ve çevresindeki güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu söylüyor.

SODEV tarafından focus grup ve CATI yöntemliyle gerçekleştirilen araştırma, İstanbul’un Bağcılar ve Sultanbeyli ilçelerinde orta öğrenim çağında çocuğu olan ebeveynler arasında yapıldı.

Araştırma kapsamında 4 focus görüşme ve CATI yöntemiyle yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payı ile 1067 görüşme yapıldı. 

Sultanbeyli, Bağcılar örneği 

İstanbul’un Bağcılar ve Sultanbeyli ilçelerinde yaşayan anne, baba, genç erkek ve genç kadınlarla yapılan focus grup görüşmelerinde gençlerden ve ailelerden son derece çarpıcı bilgilere göre, bu kentlerde yaşayan gençlerin ve ailelerinin madde kullanımına dair birçok bilgiye hakim olduğu görüldü.

ekran-resmi-2021-03-03-12-55-21.png

Bilgilere göre, maddelerin alt ve üst fiyat limitlerinden tutun nerelerden temin edilebileceğine, satışların nerelerde ve hangi yöntemler ile yapıldığına kadar birçok alanda bilgiye sahip oldukları görüldü. Bu durum madde kullanımının ve satışının bu kentlerde ne kadar yaygın olduğuna dair bir gösterge olarak sunuldu. 

Madde kullanan kullanmayan gruplaşması 

Madde kullanımının ne kadar yaygınlaştığına dair bir örnek ise okullarda madde kullanan ve kullanmayan gençlerin gruplaşması hatta bu iki grup arasında zaman zaman gerginliklerin yaşanacağı belirtildi. Gençlerin bazıları kullanan grupların daha havalı kaldığını kullanmayanların ise daha sıradan kaldığını anlattığı görüldü.

Gençler telefonunu satıyor

Birçok gencin madde kullanımını finanse etmek için telefonunu sattığı, ailelerinden kitap alacağım diye para istediği, bazılarının ise kendi kullanımını karşılamak için satıcıya dönüştüğü gençler tarafından paylaşıldı. Aileler tarafında ise konu hakkında ciddi bir panik mevcut olduğu belirtildi. 

Aileler gençlerin sadece sigara içmesine sevindi 

Raporda, bazı aileler kentlerdeki madde kullanımının yaygınlaşmasından dolayı çocuğu sadece sigara içiyorsa buna sevinir hale geldikleri belirtildi. Öte yandan aileler tedbir için cezaların artırılması, denetimlerin sıklaştırılması, gençlere daha fazla spor imkanının yaratılması ve özellikle sorunlu okullarda güvenlik görevlendirilmesinin yapılmasını istiyor.

Yüzde 51,8'i uyuşturucu problemi olduğunu söylüyor

Rapora göre; İstanbul’un Bağcılar ve Sultanbeyli semtlerinde araştırmaya katılan ve ortaokul veya liseye giden çocukları bulunan ailelerin yüzde 51,8’i yaşadıkları ilçelerde uyuşturucu bağımlılığı problemi olduğunu söylüyor. Katılımcıların yaklaşık yüzde 25’i etraflarında uyuşturucu bağımlılığı eğilimi gösteren gençlerin olduğunu belirtiyor. 

ekran-resmi-2021-03-03-12-57-40.png

Uyuşturucuya iten sebepler 

Araştırmaya katılan aileler, gençleri uyuşturucuya iten başlıca sebep olarak aile içi iletişim sorunları ve sevgi eksikliği olduğunu dile getiriyor. Ayrıca, arkadaş çevresi ve bulunulan ortamda uyuşturucuya iten sebeplerden bir tanesi olarak öne çıkıyor.  Aileler, gençleri uyuşturucuya iten en önemli sebep olarak yüzde 44,3 ile aile içi iletişimsizlik ve sevgi eksikliği derken; arkadaş çevresinin en etkili neden olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 35,4 olarak dikkat çekiyor. 

ekran-resmi-2021-03-03-12-58-18.png

Okul ve çevresinde güvenlik önlemleri yetersiz 

Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 58,8’i okul ve çevresindeki güvenliğin bonzai vb. uyuşturucu madde satışlarını engellemede yetersiz olduğunu söylüyor. Aileler’in yüzde 72,4’ü parkalara yerleştirilecek kameraların madde bağımlılığına karşı mücadelede etkili olabileceği görüşünü paylaşıyor. 

Polis ve emniyetten beklenti 

Uyuşturucu ve madde bağımlılığı konusunda polis ve emniyetten başlıca beklenti olarak yüzde 65,6’lık oranla denetim ve devriyelerin arttırılması öne çıkıyor. Araştırmaya katılan ailelerin yaklaşık yüzde 10’u cezaların arttırılması gerektiğini belirtiyor. 

ekran-resmi-2021-03-03-12-59-06.png

Bekçilerin uyuşturucuyla mücadelede görevlendirilmesi

Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 84,4’ü uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile ilgili cezaların yetersiz olduğunu söylüyor. Ailelerin yüzde 76,3’ü mahalle bekçilerinin uyuşturucuyla mücadelede resmi olarak görevlendirilmesi fikrine katıldığını dile getiriyor. 

ekran-resmi-2021-03-03-13-00-07.png

Bağımlılıkla mücadele yöntemi olarak spor 

Araştırmaya katılan aileler sporun uyuşturucuyla mücadelede etkili bir yöntem olduğu konusunda fikir birliğinde. Katılımcıların yüzde 80,4’ü gençleri spora yönlendirmenin uyuşturucu bağımlılığını önleme konusunda etkili bir yöntem olduğu görüşünü savunuyor. Ayrıca ailelerin yüzde 46,9’u okullardaki psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetinin gençleri uyuşturucudan uzak tutmak konusunda etkili olduğunu belirtirken yüzde 31,8’i etkili olmadığını görüşünü paylaşıyor. 

ekran-resmi-2021-03-03-13-01-08.png

Aileler çocuklarını uyuşturucudan korumak için neler yapıyor?

Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 37,5’i çocuklarını madde bağımlılığından korumak için arkadaşlarıyla tanıştığını belirtiyor. yüzde 21,6’lık bir oran ise madde bağımlılığı konusunda aile içinde iletişimi güçlü tuttuğunu dile getiriyor. Ayrıca, ailelerin yüzde 11,7’si ise çocuklarının tek başına dışarıya çıkmasına izin vermediğini söylüyor. Aileler, gençler arasında uyuşturucu kullanımının giderek artmasında öncelik faktör olarak yüzde 37,8’lik bir oranla özenme ve merak duygusunun olduğunu belirtiyor. Bu görüşün ardından, aile içi iletişimsizlik ve arkadaş çevresi vurgusu öne çıkıyor. 

ekran-resmi-2021-03-03-13-02-33.png

Denetim ve cezaların artırılması talebi 

Uyuşturucu kullanımının önüne geçilmesi hakkında ailelerin ilk çözüm öneresi yüzde 33,6’lık bir oranla denetimlerin arttırılması. Bunun ardından gelen iki yanıtta ailelerin çocuklarıyla ilgilenmesi ve madde bağımlılığı hakkında çocuklarını bilinçlendirmesi olarak dikkat çekiyor. Bu iki soruya verilen yanıtların oranı ise sırasıyla 23,7 ve 22,7 seviyesinde. Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 27,9’u siyasi partilerden cezaları arttırmasını beklerken, yüzde 26,6’sı siyasilerin birleşerek ortak bir çözüm üretmesi yönünde fikir belirtiyor. 

ekran-resmi-2021-03-03-13-03-28.png