Yerel seçimde hezimete uğrayan AKP'de tek bir kişi bile koltuğundan kalkmadı? Fehmi Koru: Görevden alınacakların yerine...

Yerel seçimde hezimete uğrayan AKP'de tek bir kişi bile koltuğundan kalkmadı? Fehmi Koru: Görevden alınacakların yerine...
Yerel seçimde tarihi bir hezimet alan ve kurulduğu günden bu yana ilk kez ikinci parti konumuna düşen AKP’de kadro değişikliği beklentisi henüz gerçekleşmedi. Gazeteci-yazar Fehmi Koru da “AKP’de tek bir kişi koltuğunu terk etmedi”dedi, buna da neden olarak partinin beşeri kaynak sorunu yaşamasını gösterdi.

“Görevden alınacakların yerine adam bulunamayacağı için olabilir mi?” diyen Koru, “AK Parti’de olağanüstü ciddi bir beşeri kaynak sorunu var. Biri bir yere geldi mi, o yerde kalmaya devam ediyor. Başarılı olduğu veya yeri doldurulamaz değerde bulunduğu için değil, onu gönderince yerine getirilecek, o başarısız kişiden daha göz dolduracak biri bulunmadığı için…” dedi.

Fehmi Koru, kişisel blogunda yer alan yazısında şu ifadelere yer verdi:
“Herkesin son seçimde AK Parti tarafından aday gösterilen başkanlarla ilgili ortak kanaati, iyi isimler olmayışlarıydı. AK Parti’ye sevdalı kalem ve yorumcular da belli başlı büyükşehirlerin adaylarının isabetsizliğinde neredeyse birleştiler.

İstanbul’a ideal bir başkan adayı mıydı Murat Kurum? Ya Ankara’ya Turgut Altınok?

Geçen seçimde İstanbul’a aday olarak gönderilen Binali Yıldırım bir joker gibi her yere uygun görülen bir isimdi. Bakanlık yaptı. Başbakanlığa getirildi, TBMM Başkanlığı'nı da üstlendi; en sonunda seçilsin ve yönetsin diye İstanbul’a gönderildi.

Ankara’da aday, geçen yerel seçimde Mehmet Özhaseki’ydi. Kayseri’de belediye başkanıyken Ankara’ya milletvekili olarak getirilmiş, bakan yapılmış, sonunda başkentin belediye başkanı olsun istenmişti. Kazanamadı, ama o şimdi bakan…

Daha önce de yaptığı göreve ikinci kez getirildi Özhaseki.

‘KADRO HAVUZUNDA ÇOK AZ İSİM VAR’

Kadro havuzunda çok az isim var AK Parti’de; her yere her zaman aynı isimler düşünülüyor.

İYİ Parti’de genel başkanlık için üç isim çıkabildi, CHP’de genel başkan değiştirilebildi, AK Parti’de ise bakanların, parti yöneticilerinin değişmesi gerektiğinde bile, büyük ihtimalle yetenek eksikliği yüzünden, bildik isimlerle yola devam ediliyor.

AK Parti başlarda böyle değildi. Kurucu kadronun isimlerine dönüp bakıldığında hemen görülecektir: Her mevki için birkaç isim vardı o kadroda. AK Parti’de önemli görevlerde bulunmuş herbiri pek çok parlak isim bugün AK Parti dışında. ‘Küçük’ olarak adlandırlan partilerde, AK Parti menşeli isimler, bugünün AK Parti kadrolarıyla yetenek yönünden mukayese edilemeyecek kadar ileride.

Biraz önce baktım, iddialı bir televizyoncu, yeniden AK Parti’de her düzeyde kadro değişikliğine gidileceği söylentisini ciddiye alıp beklentiyi bir kez daha pompalamış.

Adamları olsa herhalde o beklentiyi boşa çıkartmazdı AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, fakat hangi bakanı alsa yerine getirebilecek ondan iyisini bulamayacağını en iyi yine o biliyor.

Değişiklik gereği fena halde hissediliyor, ancak onu rasyonel biçimde ve doğru sonuçlar alınacağı beklentisiyle yerine getirmek hayli zor.

Söylenilen doğru ama: Mevcut kadrolarla AK Parti’nin bir seçimi daha kaldırabilmesi imkansız.”

Etiketler :