Tutuklu Aileleriyle Bakan Tunç Arasında 'Sayın Öcalan' Polemiği!

Tutuklu Aileleriyle Bakan Tunç Arasında 'Sayın Öcalan' Polemiği!
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Milletvekilleri Nevroz Uysal ve Dilan Kunt açlık grevlerini sürdüren tutuklu yakınları ile Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile görüştü. Ancak görüşme gerginlikle sonuçlandı. 'Sayın Öcalan' tartışmasının çıkması üzerine Bakan Tunç, görüşme odasını terk etti.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Milletvekilleri Nevroz Uysal ve Dilan Kunt açlık grevlerini sürdüren tutuklu yakınları ile Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile görüştü.

Saat 15.00’te verilen randevuya Bakan Tunç'un yarım saatten fazla geç geldiği öğrenildi.

SAYIN ÖCALAN TARTIŞMASI

Görüşme sırasında tutuklu ve hükümlü yakınlarının, “Sayın Abdullah Öcalan” demesi üzerine Tunç “Sayın” kavramına tepki gösterdi.

Tunç, rahatsızlığını dile getirince tutuklu yakınları, “Kürt halkı Sayın Abdullah Öcalan’ı önderi olarak görüyor. Sayın demeyeceğiz ne diyeceğiz” diye tepki gösterdi. Bakan Tunç’un ise, “Bu makamda ‘sayın’ ve ‘önder’ diyemezsiniz” dedi.

Tutuklu yakınlarının Öcalan'dan 40 aydır haber alınmadığını hatırlatması üzerine Tunç, “Siz çocuklarınız için gelmemiş miydiniz?” diyerek, duruma karşı rahatsızlığını sürdürdü. Tutuklu yakınları ise kendi çocuklarının koşullarının İmralı tecridinden bağımsız olmadığını söyledi.

Ancak Tunç, Öcalan ile görüş konusu üzerinden ilerleyen toplantıyı 21 dakikadan sonra bitirdi ve odadan ayrıldı.