Takdir ve teşekkür alan öğrencilere müjde: 10 bin 200 TL destek ödemesi yapılacak

Takdir ve teşekkür alan öğrencilere müjde: 10 bin 200 TL destek ödemesi yapılacak
Karnelerini alan öğrenciler şimdi de teşvik ödemelerini araştırmaya başladı. Pek çok veli ve öğrenci bu destek ödemesinden faydalanmak istiyor. Bu yüzden destek ödemesinin miktarı ve başvuru adresleri merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen sene ilk ve ortaöğretim öğrencilerine net asgari ücretin yüzde 60'ına kadar, yükseköğretim öğrencilerine ise asgari ücret tutarında destek ödemesi yapılacağı müjdesini vermişti. Okulların kapanmasıyla birlikte destek ödemeleri yeniden gündeme geldi.

2023-2024 eğitim öğretim yılı sona erdi. Karnelerini alan milyonlarca öğrenci için yaz tatili başladı. Derslerinde başarılı olan öğrencilerde teşvik ödemelerinin sabırsızlığı başladı. Takdir veya teşekkür belgesi alan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine karşılıksız 10 bin 200 TL'ye kadar karne ödülü var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yılki açıklamalarına göre, takdir ve teşekkür belgesi alan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine asgari ücretin yüzde 60'ı kadar destek ödemesi yapılması kararlaştırılmıştı. Bu destek ödemesi miktarı 10 bin 200 TL'ye denk gelmektedir.

Destek ödemeleri genellikle eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte yapılmaktadır. Öğrenciler ve aileleri, ödemelerin nasıl yapılacağı ve başvuru süreçleri hakkında detaylı bilgi almak için ilgili resmi duyuruları ve açıklamaları takip etmelidirler. Başvuru süreci genellikle öğrencinin ikamet ettiği ildeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Bu yıl için yapılan herhangi bir resmi duyuru olmadığı belirtilmiş, dolayısıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından gelecek olan duyuruların beklenmesi gerektiği ifade edilmiştir. Detaylı bilgilerin resmi açıklamalarla güncelleneceği belirtilmiştir.