Skandal Enflasyon Hesaplaması! CHP'li Demir TÜİK Önünde Hesap Sordu

TÜİK'in enflasyon hesaplamasında yaptığı veriler ortaya çıkınca CHP'li Deniz Demir TÜİK'in binasını önüne gitti. Demir, "Makyajın bu kadarına da pes" dedi.

Ekonomim'den Alattin Aktaş, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon hesaplamasında kullandığı verileri ortaya çıkardı. Verilerin, gerçek yaşamdan kopuk olduğu görüldü.

O verilerinden biri de uzman doktor muayene ücreti oldu. TÜİK'in muayene ücretini 34 lira olarak hesapladığı öğrenildi. Duruma tepki göstermek için CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, TÜİK'in binasının önüne gitti. Demir, şunları söyledi:

"Şu anda tam da meşhur TÜİK binasının önündeyim. Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyonu hesaplamak için baz aldığı fiyat listesini görünce şok geçirdim. Bu kadar da olmaz artık. Bu fiyat tablosuna göre, uzman doktor muayene ücreti 34 TL fakat eczaneye gidip bir kutu aspirin almak istediğinizde bir kutu aspirinin fiyatı yalnızca 81 TL. Makyajlı enflasyon rakamlarına bakınca aklımızla resmen alay ediyorlar. Bir kutu aspirinin fiyatı 81 TL ama uzman doktor muayene ücreti ise 34 TL. Bu bile rakamların ne kadar çarpıtıldığının bir kanıtıdır. Makyajın bu kadarına da pes."