Siyaset Koridorlarında Bu Kulis Konuşuluyor! İşte Akşener'in Görüştüğü AKP'liye Söyledikleri

Siyaset Koridorlarında Bu Kulis Konuşuluyor! İşte Akşener'in Görüştüğü AKP'liye Söyledikleri
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in görüştüğü önemli bir AKP isme "Parlamenter sistem gündemden düşmüştür. Cumhurbaşkanlığı sistemi kalıcı hale gelmiştir" dediği iddiası kulislerde konuşuluyor.

14 Mayıs seçimlerinin ardından Türkiye’de siyasi pozisyonlar yeniden belirlendi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Altılı Masa / Millet İttifakı olarak giren partiler, seçimlerden sonra yollarına kendi başlarına ilerleyeceklerini ilan etti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ittifaktaki ortağı CHP’ye ağır eleştiriler yönelterek yollarına “hür ve bağımsız gideceklerini” söyledi. Akşener’in ve bazı İYİ Partili kurmayların açıklamaları, muhalefette konumlanmış partinin “AKP’ye yanaştığı” yorumlarına neden oldu.

Gazeteci Sedat Bozkurt, Kısa Dalga’da kaleme aldığı "’Ve Akşener Saray'a dilekçeyi verdi" başlıklı yazısında Akşener’in açıklamalarını değerlendirdi.

AKŞENER’DEN AKP’LİYE: PARLAMENTER SİSTEM GÜNDEMDEN DÜŞMÜŞTÜR. CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ KALICI HALE GELMİŞTİR

Akşener’in önemli bir AKP’liyle yaptığı görüşmeyi de aktaran Bozkurt, yazısında şu iddialara yer verdi:
“Akşener, seçmenle diyaloğunun benzerini parlamenter sistem üzerinden, yakın çalışma arkadaşlarıyla da yapmış. Buradan aldığı onayla Erdoğan’a mutlak iletileceğini bildiği önemli bir AKP’liye de özel bir görüşmede bu görüşünü aktarmış:
‘Seçmen onaylamadı parlamenter sistem gündemden düşmüştür. Cumhurbaşkanlığı sistemi kalıcı hale gelmiştir.’

Bu, cumhurbaşkanlığı sisteminde MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin de onay vermesiyle bazı değişiklikler yapılması halinde, İYİ Parti’nin pozisyonunu değiştireceğinin de ilanıdır. Aynı zamanda Cumhur İttifakı'yla kurulma olasılığı bulunan iş birliği için de bir dilekçedir."