Saray, Adalet Bakanı’nı Yalanladı: Kiralarda Zam Karmaşası

Saray, Adalet Bakanı’nı Yalanladı: Kiralarda Zam Karmaşası
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un, "1 Eylül’den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık. Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak" şeklindeki açıklamalarına Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yalanlama geldi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 54. Hukuk Dairesi'nin yüzde 25 sınırının 'adil olmadığı' yönündeki kararının ardından, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un bu sınıra ilişkin yaptığı açıklamalara resmi bir yalanlama geldi.

Bakan Tunç, kira fiyatlarındaki aşırı artışı önlemek amacıyla TBMM'de yüzde 25 sınırlamasının yapıldığını belirtti. Ancak, bu sınırlamanın ardından endişeler devam ettiği için bir yıl daha uzatıldığını ifade etti. 1 Temmuz itibarıyla bu sınırlamanın sona erdiğini belirten Tunç, bu ani yükselişin önlenmesi adına Meclis'in bu kararı aldığını söyledi. Ayrıca, 1 Eylül'den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattıklarını ve bu sayede yüzde 25 kira artışı durumunun devam etmeyeceğini ifade etti.

SARAY'DAN YALANLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ise Bakan Tunç'un bu açıklamalarını yalanlayarak, "Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildiği" iddiasının doğru olmadığını belirtti.

Merkez, TBMM Genel Kurulu'nda konut kira artışlarının bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25'ini geçmemesine ilişkin düzenlemenin 2022 Haziran ayında kabul edildiğini ve 2 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 25'lik kira artış oranının 1 Temmuz'a kadar uzatıldığını açıkladı. Böylelikle, Adalet Bakanı'nın yaptığı açıklamalara dayanak olarak gösterilen iddianın gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.