Özgür Özel'den Hatay açıklaması: 'Seçim Çalınıyor! Vali İşin İçinde' Özgür Özel O Fotoğrafın İlginç Hikayesini Anlattı

CHP, Hatay'daki seçim sonuçlarına itiraz etmişti. Seçimden sonra Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu olan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Hatay’da seçim çalınıyor" dedi. Özel, "Vali eliyle devlete talimat veren hükûmet çaldırıyor. Vali işin içinde" dedi. Özel, yayında Atatürk'ün çok bilinen bir fotoğrafını gösterdi ve o fotoğrafın ilginç hikayesini de ilk kez anlattı.

Özgür Özel, 47 yıl sonra CHP'yi birinci parti yaptığı 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin Halk TV'de İsmail Küçükkaya'nın programında çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Özel, Tokat'ın Turhal ilçesinde seçilen belediye başkanları Mehmet Erdem Ural'ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çekilmiş bir fotoğrafında dinlediği vatandaşın torunu olduğunu da ilk kez açıkladı.Özel, seçim günü oylar sayılırken eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da kendisini arayarak tebrik ettiğini söyledi.

İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan Özel, şunları söyledi:

ATATÜRK'ÜN DİNLEDİĞİ VATANDAŞIN TORUNU BELEDİYE BAŞKANIMIZ OLDU

Atatürk’ün dinlediği vatandaşın torunu Mehmet Erdem Ural, Tokat Turhal belediye başkanımız oldu. Atatürk'e derdini anlatan bu vatandaş, Ural'ın büyük dedesi.

adam.webp

Mehmet Erdem Ural, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde yüzde AKP'li Ümit Soylu'yu yüzde 40,95 oy oranıyla geride bırakarak Tokat Turhal Belediye Başkanı seçildi. Mehmet Erdem Ural, 1981 yılında Turhal’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Turhal’da tamamladı.2004 yılında Çankaya Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. İş insanı olan Ural, Turhal TSO yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.

adam2.webp

Özgür Özel o fotoğrafın hikayesini ilk kez Halk TV'de anlattı: Atatürk'e derdini anlatan vatandaşın torunu Mehmet Erdem Ural, vatandaşın derdini dinleyip sorunlarını çözmek için Turhal'ın Belediye Başkanı oldu.

????@eczozgurozel, @KucukkayaIsmail ile #YeniBirSabah'ın konuğuydu pic.twitter.com/FtLV1kLNjB

— Halk TV (@halktvcomtr) April 4, 2024

HATAY'DA SEÇİM ÇALINIYOR

Adıyaman Besni’de itirazımıza ret veriyor ama Pınarbaşı’nda rakibin itirazına kabul veriyor. Bunlar çifte standart. Bir yerde verdiği karar şu Gaziosmanpaşa’da geçersiz oylar aradaki farklar çok olduğu için. Böyle yüzlerce itiraz var o zaman bizim şey yaptığımız. Diyor ki AKP’yi yeneceksin, MHP’yi yeneceksin bir de dönüp geçersizleri yeneceksin. İskenderun’da fark 3 bin 900‘dü, şimdi 2 bin 700’e kadar indi. 39 bin geçersiz oy var, geçersizleri bile saymıyor. Hatay’da seçim çalınıyor. Kim çalıyor? Vali eliyle devlete talimat veren hükûmet çaldırıyor. Vali işin içinde. Bitmedi büyük bir mücadele var. Orada iki genel başkan yardımcım var. Murat Bakan’la Gökçe Gökçen. Hatay’da iş daha bitmedi. Orada bir hukukçu ordumuz var, Hatay son dakikaya kadar takip edilecek. Aldığımız seçimi çalmaya çalışıyorlar.

yeni-proje-1.jpg

SAMSUN VE GAZİANTEP'E İŞARET ETTİ

CHP'yi, Samsun ve Gaziantep'te birinci parti yapmadan siyaseti bırakırsam gözüm açık gider.

SEÇİLMİŞ HERKESİN BAŞIMIN ÜSTÜNDE YERİ VARDIR O YÜZDEN DE MUHALEFETLE ASLA KAVGA ETMEYECEĞİM

("31 Mart’ta kazandığımız seçim 14 Mayıs’ta da kazanılabilirdi" sözüne ilişkin açıklama) 14 Mayıs bir özeleştiri yapmak gerekirse altılı masanın müşterek ve münferit hatalarından dolayı kaybedildi. 14 Mayıs’ı Tayyip Erdoğan kazandı diyorlar, 28 Mayıs’ı hayır biz kaybettik. AK Parti medyası hep neyle uğraştı, Özgür Özel lider değil, CHP’de şu çekişme var, ben hep ne dedim ‘avuçlarını yalarlar’ neden 1 Nisan’da zafer geliyor bunlar hezimet geliyor diye bekliyorlar. Bunu neden yapıyorlar? Güçlü bir muhalefetin ne başarabileceğini biliyorlar. CHP’de kavga yok, Muhalefetle de kavga etmedik etmeyeceğiz. Eskişehir’deki milli irade hırsızlığı vardı üç kere gittim. Milli irade hırsızı kazansaydı çatlardım. Çok önemli bir başarı. Öbür taraftan Balıkesir vardı, bunların hepsine yerine hak yerini buldu. Ama isimlerini anmam. Onlar muhalefette muhalefete muhalefet yapılmaz. İktidarla uğraşacağız hep beraber. Muhalefette biz yüzde 38’iz diğerlerini yok edelim gibi bir hesabım olamaz. Partileri ne AYM kapatabilir, ne diğer partilerin liderleri. Partileri kaparsa millet kapatır. Seçilmiş herkesin başımın üstünde yeri vardır o yüzden de muhalefetle asla kavga etmeyeceğim. Ama biz hep birlikte ve ayrı ayrı yatığımız hatalarla insanların 31 Mart yaşadığı sevinci mahrum ettik, kusurumuzu görüyoruz, bir daha onlara öyle bir üzüntü yaşatmamaya yemin ettiğim için genel başkan adayı oldum ona inandırdığım için genel başkan oldum insanları inandırdığımız için cam tavanı tuzla buz ettik.

1712215695864-h-001.jpg

CUMHURİYET HALK PARTİLİ BELEDİYELERE İÇ DENETİM MEKANİZMASI KURUYORUZ

Başta Yılmaz Büyükerşen olan yapı ama altında denetim kısmında Sayıştay'dan emekli olmuş ya da Sayıştay'dan el çektirilmiş pırıl pırıl elemanlar var ya, solcuların hepsini attılar, onları alıyoruz. Cumhuriyet Halk Partili belediyelere iç denetim mekanizması, teftiş kurulu kuruyoruz. Belediyelerimizin haberli ve habersiz hatta gizli müşteri, vatandaş gibi gönderen, ne olacağını ölçen, vatandaşla iletişiminden mali denetimine kadar, belediye başkanının kendi lider iletişiminden tutun da randevu bekleyen vatandaşı kim dinliyoru, ne kadarı dinleniyoru denetleyeceğiz. Kusuru olanın gözünün yaşına bakmayız. Belediye başkanlarımız mal varlıklarını asarak başlıyorlar bundan sonra devlet denetimi kadar sıkı ama vicdanlı bir denetim yapacağız. Hatası olanı affetmeyiz ama düzeltilecek kusurları mutlaka öğretiriz. İç denetim yapacağız.

OY SAYIMI YAPILIRKEN KEMAL KILIÇDAROĞLU ARADI

Kemal Beyden yanaymış gibi olup da yok '1 Nisan’ı göreceksiniz hezimetten sonra Kemal Beyi getireceğiz’... Kemal Bey böyle bir insan olabilir mi? Öyle şey olmaz. Beni aradı ‘Sayın Genel Başkan ne diyeyim’ dedi, 'Çok mutluyum' dedi, 'Çok önemli bir başarı elde ettiniz' dedi, saat 9 falan değildi yani erken aradı, tam netleşmemişti ama o da gördü. 'Tebrik ediyorum' dedi, 'Oylara sahip çıkmaya devam edin, o tutumunuz önemli' dedi. Selvi hanımın da tebrik ettiğini söyledi.

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI OLURSA NE CEVAP VERİR?

('Cumhurbaşkanı’nın bir kez daha aday olabilmesi için Meclis’in karar alması lazım. Bu şekilde gelirlerse siz ne dersiniz?' sorusuna) Huyumdur partinin yetkili organlarını toplamadan hiçbir şeye 'evet - hayır' demem. Çünkü liderin erken 'evetleri' 'kralım' ben demek... Ben kral değil genel başkanım. Partinin yetkili organlarını toplarım, MYK’da tartışırım, Parti Meclisi'ni toplarım, il başkanlarını, milletvekili grubunu toplarım, fikirlerini alır son bir MYK yapar kararı sonra veririm. Ama kişisel fikriniz derseniz, ben ne gün erken seçim derlerse 'varım' derim. Şöyle uyanıklıklar yapabilirler, 'son üç ay duralım, orada yapalım, şöyle olsun böyle olsun'... Ne gün samimi bir erken seçimle gelirlerse kişisel fikrim 'evet'tir. Korkmam ondan niye korkacağız. Erdoğan’ın adaylığından korkmak ona önem atfetmektir."

ERDOĞAN ARAMADI: CHP LİDERİ ÖZEL BAYRAMDA TELEFON EDECEK

CHP Genel Başkan Özgür Özel seçim sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini aramadığını söyleyerek bayram sürecinde Erdoğan'ı kendisinin arayacağını söyledi.

CHP lideri Özgür Özel, AKP'li Cumbaşkanı Erdoğan'ın kendisini seçim zaferinden dolayı tebrik etmediğini belirterek, "Geçen bayram o birinci partiydi, ben seçim başarısı elde etmiştim. 'Onun araması münasip olurdu, beni aramadı' diye ben partilerinde beni arayan en üst rütbedeki kişiyi aramıştım. Şimdi biz birinci partiysek şimdi Sayın Cumhurbaşkanını aramak bana düşer" ifadelerini kullandı.

Özel, Beyoğlu, Keçiören, Üsküdar gibi Erdoğan'ın yaşamının geçtiği semtleri de bu seçimde CHP'nin kazandığını vurguladı.

Özgür Özel, "En sert muhalefeti yapacağım kendisine o ayrı. CHP bir önceki bayramda bütün siyasi partilerle bayramlaşabilen tek partidir. Bu çok önemli. Bunu sürdürebilmek lazım. Ben Türkiye'nin birinci partisinin genel başkanı olarak, iki insan olarak baktığımızda yaşımızda müsait aramak bize düşer. Ben bu bayramda ararım. Ulaşırız, ulaşmayız ayrı konu. Diyalog kanallarının açık kalmasını sağlamak amacıyla bir tek bayramda görüşmek için değil Sayın Erdoğan'ı arayacağım ama kendisi bayramlaşır bayramlaşmaz o kısmını bilmem. Ben bütün AK Partililere saygımdan dolayı kendisini arayacağım" ifadelerini kullandı.

Etiketler :