Özgür Özel İle Yılmaz Özdil'in Bidon Kafa Polemiği

CHP lideri Özgür Özel, Ekol Tv'de Armağan Çağlayan'ın sorularını yanıtladı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ekol TV'de katıldığı programda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Siyasette normalleşme ve diyalog kültürünün normal bir şey olduğunu dile getiren Özgür Özel, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapacakları görüşmeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istediğini ekledi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmişti. Bu görüşmenin ardından Yılmaz Özdil 'Asrın Lideri Özgür Özel'e 'Koltuk' Verdi!' başlıklı bir video yayınlayarak bu görüşmeyi eleştirmişti.

Özel Ekol TV'de Armağan Çağlayan'ın "Hepsi Bu Hafta Oldu" adlı programında Yılmaz Özdil'e yanıt verdi. “Bu, ‘hatamız nerede’ demek yerine, oy vermeyen seçmene ‘bidon kafa’ diyen zihniyet" diyen Özel, 47 yıldır ilk kez birinci parti olmalarının sebebinin bu olduğunu söyledi.

Özdil, Özgür Özel'e sosyal medya hesabından yanıt verdi, "Sana bu iftiranı yedireceğim" diye tepki gösterdi.

zgur-ozel1.jpg

BAHÇELİ'YE FİLENİN SULTANLARI ŞARTLI İTTİFAK MESAJI

Ayrıca CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye Türkiye İttifakı daveti yaparken Filenin Sultanları şartı koydu.

Özel, "Devlet Bey Cumhur İttifakı'ndan ayrılacaksa bizim Türkiye İttifakı'na gelebilir. Bunun yolu çok basit. Filenin Sultanları şampiyon olunca Türk bayrağı yükselince duygulanan herkes Türkiye İttifakı'na gelebilir. Bunun dışında şartımız yok" ifadelerini kullandı.

Özgür Özel'in açıklamalarından önemli ayrıntılar şöyle:

Genel başkanlığa aday olmaya karar verdiğim süreç özel bir süreçti, bir travmadan sonra yaşanan süreçti ama hayatımın hiçbir evresinde genel başkanlık hedefiyle yanıp tutuşmuyordum. Ara ara soruluyordu genel başkanlık sorusu ama keşke parti iktidar olsaydı da genel başkan olmaya gerek kalmasaydı. Önemli olan Cumhuriyet'in 100. yılında partimizi iktidar yapmaktı.

DEĞİŞİMİ DİLE GETİREN İLK KİŞİ EKREM İMAMOĞLU'YDU

14-28 Mayıs seçimlerinin olduğu süreçte bir sürü yanlış yapıldı ama var gücümüzle seçimi almak için çalıştık, olmadı. Sokaktaki gençlerin gözünün feri söndü. Değişimi dile getiren ilk kişi Ekrem İmamoğlu'ydu. Değişim olmazsa İstanbul'a da aday olmam dedi. O yüzden değişim olması gerektiğini konuşmaya başladık.

"Siyasetçilerin görüşüp konuşması normal. Normali bu diyoruz, normali görüşmek. Siyasetçilerin görüşüp konuşmasının normal olduğunu söylüyoruz.

"BİDON KAFA DİYEN ZİHNİYET, KUTUPLAŞMA OLMADAN YAŞAYAMAZ"

Kutuplaşma ortamından beslenenler var. Normal siyaset ortamında kendisine yer olmadığını düşünenler var. Mesela bir adam Youtube videosu çekiyor, ağır hakaretler ediyor. Bana hırsı ne? Geçmişte 'Bidon Kafa' diye köşe yazısı yazmış arkadaş, seçimin ertesi günü. Bir yerde sular kesilmiş, 'Hadi bakalım bidon kafalılar, bu iktidarı siz seçtiniz şimdi gidin su sırasına girin' diyor. Ben vaktiyle bunu eleştirmiştim, onun da hırsı bundan. İyi ki de onunla aramda böyle bir açı var. O oy alamayınca 'hatamız nerede' demek yerine oy vermeyen seçmene 'bidon kafa' diyen zihniyet. Zaten bu partinin 47 yıl sonra birinci parti olmasının sebebi bu zihniyetten kopması. Seçmene kafa tutan bir yaklaşımı reddediyorum. Bunlar kutuplaşma olmasa yaşayamazlar.

"Emekli maaşları asgari ücrete çıkarılmalı"

Mehmet Şimşek'le ekonomi programı çalışmayacağız. Biz Cumhurbaşkanı ile konuştuk. Mehmet Şimşek fikri de Cumhurbaşkanı'ndan çıktı. 10 bin TL ile geçinen emekli, temmuzda ara zam yapmayacağınızı söylediğiniz asgari ücretli ve borçlarını ödeyemeyen dünya kadar insan var. Emekli maaşları asgari ücrete çıkarılmalı, asgari ücrete de enflasyon farkı verilmeli.

"Mehmet Şimşek'in politikasına destek vermeyiz"

Bunun için para lazım. Mehmet Şimşek kemer sıkıyor. Dedim ki krizin sorumlularına değil krizin mağdurlarına yöneliyor. Bu kişilerden krizin faturasını çıkaramazsınız. Bunun için de bu vergi sisteminin değişmesi lazım dedim. Size tek önerim şu; Türkiye'deki gelir adaletsizliğine müdahale etmek için adil bir vergi sistemi. Benim Türkiye'yi erken seçime götürecek gücüm yok ama biz iktidara gelirsek bunu getireceğiz. Bu insanlara acıyorsak vergi reformu yapmamız lazım dedim. Mehmet Şimşek gelsin, onunla görüşün dedi kendisi. Bayramdan sonra Şimşek'le görüşeceğiz. Ama bizim onunla bu kemer sıkma politikasına destek vermemiz söz konusu olamaz. Krizin çözümü garibanın kemer sıkması değil vergi vermesi gerekenlerden vergi almak ve kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak.

Bahçeli'ye ittifak şartı

31 Mart seçimlerinde iktidara ortak olduk. İktidara ortağım anayasal olarak ama iktidar ortağı değilim. Devlet Bey bize ittifak teklif ediyor. Biz ittifak olmadan yüzde 47 aldık. Partilerle ittifak yapmayınca şöyle bir avantaj var, kavga edecek kimse olmuyor. Devlet Bey Cumhur İttifakı'ndan ayrılacaksa bizim Türkiye İttifakı'na gelebilir. Bunun yolu çok basit. Renklerimiz kırmızı beyaz. Filenin Sultanları şampiyon olunca Türk bayrağı yükselince duygulanan herkes Türkiye İttifakı'na gelebilir. Bunun dışında şartımız yok. Devlet Bey de Milli Takım gol atınca seviniyorsa gelsin ki seviniyor biliyorum. Bizim müzakeremiz emekliler ve emekçiler için. Devlet Bey buna hazırsa bizim ittifakımıza gelebilir. Ama o çıkar ittifakları onların işi bizim değil.