Özgür Özel'den Flaş Açıklama! Cumhurbaşkanlığına Aday Olacak Mı?

CHP lideri Özgür Özel partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili açıklamada bulundu.

CHP lideri Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda adaylık tartışmalarına değindi.

CHP'nin 31 mart yerel seçimlerinden başarıyla çıkmasının ardından Erdoğan, Özgür Özel ile görüşmüştü. Kulislerde Erdoğan'ın Özgür Özel'in Cumhurbaşkanlığı adaylığının önünü kesmeye çalıştığı dillendirilmişti.

Özgür Özel "Kendi adaylığımı dayatmayacağım. Böyle bir hata yapmayacağımdan herkes emin olsun" dedi.

Özgür Özel'in konuşmasından satır başları şöyle:

zgur-ozel.jpg

İVME DÜŞÜRME MESAJI

* CHP'deki bu ivme ve özgüvenli siyaset, birilerini CHP'yi yeni tartışmalara sürüklemeye yönlendiriyor gibi görünüyor. Geçmişte yapılan hataları tekrarlamayacağımızı söylemiştim. Şu anda birinci parti iken ve işler yolunda giderken, gelecek seçime daha zaman olduğunu göz önünde bulundurarak, aday tartışmalarının başlatılmasının CHP'nin ivmesini düşürmek ve gücünü azaltmaktan başka bir amacı olmadığını belirtmek istiyorum. CHP'nin genel başkanı olarak kendi adaylığımı dayatmamak ve CHP'nin tarihi bir fırsatını kaçırmamak için elimden geleni yapacağım.

* Gelecek seçime daha zaman varsa aday tartışması dostumuz tarafından iyi niyetli yapılsa da kötü niyetliler tarafından kışkırtılsa da kimseye faydası yoktur. Şimdiden aday tartışmaları başlatmanın CHP'ye çelme takmaktan başka bir gayreti yoktur. Ne kadar iyi niyetli de olsa, soru da gelse hiçbir arkadaşımın bu tartışmalara dahil olmasını istemem. Kimin gönlünden kimin geçtiğinin hiçbir önemi yok.

* Halkın sesini dinleyerek, CHP'nin Grubu'nda kararlaştırılarak, bu seçim başarısı nasıl geldiyse öyle belirlenecektir. Kimsenin şüphesi olmasın. Kendi adaylığımı dayatmak, tarihi bir fırsatı kaçırmak gibi bir hatayı yapmayacağımdan herkes emin olsun. Bu partiyi güçlendirmek boynumuzun borcudur. CHP kendi evlatlarından korkmaz, birileri istiyor diye birbiriyle uğraşmaz. CHP Türkiye İttifakı'nı kurdu, o ittifakı iktidar yapacak.

1-mayis.jpg

1 MAYIS UTANÇ DUVARI

* 1 Mayıs'ta Taksim'de emekçilere yönelik kapatma kararına rağmen, Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen örülen utanç duvarını gördük. Türkiye Cumhuriyeti'nin en kıymetli tarihi hazinelerinden biri olan surların önüne, İstanbul'a yıllar önce su taşıyan tarihi kemerlerin önüne TOMA'ları dizerek ve polisleri sıralayarak utanç duvarı oluşturuldu. Bu utanç duvarı ne yazık ki tarihe geçti. Bu iktidar gittiğinde ve ülkemize özgürlükler geldiğinde Türkiye demokrasisinin bu kara günü anılacak ve hatırlanacaktır. Birileri Anayasa'ya uymadı ve bu nedenle emekçiler içeri alınmadı. Girmek isteyenler, kendileri de birer emekçi olan polislerimizle kanunsuz bir emirle karşı karşıya geldi. Gösterilen anlayış önemliydi ancak ardından 49 yurttaşımız 1 Mayıs günü yaşananlar üzerine tutuklandı. Suçluların mağdur, mağdurların suçlu ilan edildiği bir süreçteyiz.

"ADALETSİZ DÜZENE İSYAN EDİYORUZ"

* Ekonomideki KDV artışlarına ve dolaylı vergilere tepki gösteriyoruz. Mobilya, eğitim harcamaları, konaklama ve diğer alanlardaki vergi artışlarına dikkat çekiyoruz. Bu seçim öncesi 'KDV artışı planlamıyoruz' söyleminin bir oyun olduğunu ve KDV artışının gündemde olduğunu belirtmek istiyorum. Ülkemizde toplanan vergilerin yüzde 76'sı dolaylı vergilerden alınıyor, yani fabrikatörle işçi aynı vergiyi ödüyor. Vergilerin yüzde 75'i dolaylı vergilerle toplanırken, doğrudan vergilerin yüzde 25'i çalışanların maaşlarından doğrudan kesilerek alınıyor. Bu adaletsiz düzene isyan ediyoruz, isyan ediyoruz, isyan ediyoruz.

BÜYÜK EMEKLİ MİTİNGİ'NE ÇAĞRI YAPTI

* CHP olarak bütün emeklileri ve destekleyenleri 26 Mayıs Pazar günü Ankara'da düzenlenecek Büyük Emekli Mitingi'ne davet ediyoruz.

AÇIKLANAN ÖĞRETMEN ATAMASI SAYISINA TEPKİ

* Müfredatın önemine dikkat çekiyoruz. Ancak sözlerimiz duyulmadı. Milli Eğitim Bakanı, yedi gün yetmez dediğimiz süreyi 10 güne çıkardığını belirtiyor ve bu durumu gülerek karşılıyor. Yeni müfredatta görüş alınmadı.

Atanmayan öğretmen sayısı bir milyonu aştı. Bu öğretmenlere tüm kamuya alımlarla birlikte mülakatsız KPSS ile seçilme sözü verildi ancak bu vaat yerine getirilmedi. Bu arkadaşlar müfredat değişiklikleriyle ayrımcılığı kurumsallaştırdılar ve şimdi mülakatları kaldırmıyorlar. 86 bin öğretmen ataması vaadi verildi ancak sadece 20 bin atama yapıldı.

BAHÇELİ İLE GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN

* Kendisiyle olumlu ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Hem ev sahipliği için hem de görüşmedeki fikir alışverişleri ve geçmiş tecrübeleri için kendisine teşekkür ediyorum. Yapılan görüşmelerden sonra, her iki tarafın da kendi ifadelerini paylaşabileceği ancak verilen cevapların paylaşılmayacağı bir anlayışla devam etmeliyiz.

SON ANKETLERE İLİŞKİN

* CHP'nin yükselişinde kimse hakkımızı inkar edemez. Nisan ayı anket sonuçları geldi ve '31 Mart yerel seçimler genel seçimlere yansımaz' diyenler yanıldılar. Şu ana kadar yapılan tüm anketlerde CHP'nin "Bu Pazar milletvekili seçimleri olsa oyunuzu kime verirsiniz?" sorusunda birinci parti olduğu ortaya çıktı.