Özgür Özel Halk TV'de: "Esad'la Görüşebilirim!"

Özgür Özel, Halk TV'de sığınmacı sorununun çözümü için Esad ile görüşmeye hazır olduğunu, gerekirse Esad- Erdoğan görüşmesi için aracılık yapabileceğini açıkladı.

Gazeteci İsmail Küçükkaya'nın Halk TV'de yayınlanan 'Yeni Bir Sabah' programında 'Demokrasi Meydanı'nın konuğu CHP Genel Başkanı Özgür Özel oldu.

Özgür Özel'in sosyal medyada yer alan mesajlarına dair soru yönelten Küçükkaya, Özgür Özel'in sığınmacı sorununa dair, "Biz Türkiye’de sığınmacıların kalmasını, de facto durumun kalıcılaşmasını istemiyoruz.", "Esad’la görüşmek dahil tüm alternatifleri değerlendiriyoruz. Birkaç ay içinde çok aktif bir tutum alacağız", "Sığınmacı sorunu çözülmek zorunda" açıklamalarını sordu.

"ELİMİZİ HEP BİRLİKTE TAŞIN ALTINDA SOKACAĞIZ"

İki gün önce Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki bir büyükelçisiyle özel bir yemekte bir araya geldiğini söyleyen Özel, Avrupa Birliği'nin bütün büyükelçileriyle olan büyük toplantılarda olduğu gibi bu yemekte de şunları söylediğini aktardı:

"Sizin yanınızda, sizin açınızdan istikrarlı bir Türkiye'nin sığınmacı deposu olarak durması gerçek istikrar değildir. Yanı başınızda hem demokratik hem de istikrarlı bir Türkiye'ye ihtiyaç var ve bunun olabilmesi için sığınmacı sorununun tamamen çözülmüş olması lazım. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olması lazım. Siz bizi sığınmacı kampı olarak görüyorsunuz sınır ötesinde. O yüzden elimizi hep birlikte taşın altında sokacağız. Önce Suriye'deki sorunu çözeceğiz."

"SURİYE VATANDAŞLARINDAN BİR TAKIM JESTLER YAPILABİLİR"

Türkiye'nin yapması gerekenlere dair önerilerle konuşmasına devam eden Özel, şunları kaydetti:

"Ben burada inisiyatif almaya hazırım. Suriye ve Türkiye arasındaki diyalog kanallarının açılması için gerekirse ben Esad'la görüşmeye gideceğim. Bunun zeminin araştırıyoruz. Olumlu gelişmeler var günü geldiğinde açıklayacağız. Zemin arayışı içerisindeyiz; üzerinde çalışıyoruz. Gidip sayın Esad'la görüşüp, Türkiye'yle bir masaya oturmasıyla ilgili net talebimizi iletip ana muhalefet sorumluluğunu yapacağız. Çünkü masaya oturmadan bu sorun çözülmeyecek. Türkiye'deki Suriye vatandaşlarının Suriye'ye dönmesi için şartlar neyse konuşulacak. Elbette bunun bir siyasi tarafı var. Esad'ın belli güvenceler vermesi gerekiyor. Bir takım teşvikler ortaya koyabiliriz. Türkiye'de doğmuş 1 milyon çocuk var, bu çocuklar için vize kolaylığı, jestler yapılabilir. Türkiye'de doğdukları için diğer Suriye vatandaşlarından ayıracak bir takım jestler yapılabilir. Bunları çalışıyoruz."

"ERDOĞAN'DAN BİR RANDEVU DA ALIRIM"

"Erdoğan'la gittik görüştük, o da iade-i ziyarete geldi; ama şu anda yeni bir görüşme planlamak için gündem yok. Çünkü biz talepleri söyledik, sayın Erdoğan bazılarını çözdü, bazılarına olumlu yanıt verdi, bazıları bizim de takip ettiğimiz bir süreçte; fakat yarın öbür gün bu Esad meselesinde bir mesafe alırsak ben sayın Erdoğan'dan bir randevu da alırım, gerekirse Esad- Erdoğan görüşmesine aracılık yaparım. Ne gerekiyorsa yaparım. yeter ki masaya oturulsun."

Kaynak:halktv.com.tr