Osman Kavala'dan Bir Başvuru Daha! Erdoğan'a 'Kripto Yapı' Mesajı

Osman Kavala'dan Bir Başvuru Daha! Erdoğan'a 'Kripto Yapı' Mesajı
İş İnsanı Osman Kavala, kanun yararına bozma için üçüncü kez başvuru yaptı. Kavala, başvurusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'kripto yapı' mesajı verdi.

Gezi Direnişi nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan İş İnsanı Osman Kavala, üçüncü kez kanun yararına bozma başvurusu yaptı.

Kavala avukatı Hilal Zengin, aracılığı ilk önce ilk derece mahkemesine kanun yararına bozma dilekçesi verdi. Mahkemenin ret kararının ardından Adalet Bakanlığı'na başvuran Kavala yine ret yanıtı aldı.

Kavala, bu sefer 2017 Referandumu'na dikkat çekip bir başvuru daha bulundu. Kavala'nın yeni başvurusunda 'kripto yapı' vurgusu dikkat çekti.

"YENİ OLAY- YENİ OLGU" TARTIŞMASI

Referandum sonucunda parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiğini belirten Kavala'nın avukatı Zengin, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 311. maddesine göre 'yeni olay - yeni olgu' tartışması başlattı.

Zengin, mağdurların başbakanlık ve bakanlar kurulu olduğunu, hükümet sisteminin değiştiğini vurguladı. Bu nedenle 'yeni olay - yeni olgu' prensibiyle yeniden yargılama yapılması gerektiğini savundu.

"EN İYİ BİLECEK KURULUŞ MİT"

Kavala'nın yeni başvurusunda hiçbir kitlesel eylemin organizasyonunda yer almadığını, finansman sağlamadığını ve Gezi eylemlerinin mutabakatla sonuçlanması için çaba gösterdiğini belirtti. Dilekçede, "Müvekkilin durumunu en iyi bilecek kuruluş, Milli İstihbarat Teşkilatı'dır." ifadesi yer aldı.

"KRİPTO YAPI... ZAMAN İÇERİSİNDE DAHA İYİ ANLAŞILACAK"

Dilekçede, "Osman Kavala tertemiz bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Yaratılmak istenen algının aksine müvekkil Osman Kavala siyasal veya askeri casus değildir." denilerek, başvurunun gerekçesi şöyle açıklandı:

"Yargılamanın yenilenmesi başvurumuzda bu açıklamaları yapmamızın nedeni; ülkemizin hukuk alanında normalleşmesine zemin hazırlamak, bu anlamda genel bir iyileşmeye katkıda bulunmak ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kripto yapılarla mücadelesinde ufak da olsa katkıda bulunmak içindir. Zaman içinde bu cümlenin anlamı daha iyi anlaşılacaktır. Ne var ki sorumluluk mevkiinde olanların; umulur ki, bu sürece bigane kalmamaları, gerçek vatanseverlerin cesaretini biraz daha artıracaktır. Bu bakımdan hukukçu olan Adalet Bakanı'mıza büyük görev düştüğü izahtan varestedir."

Dilekçede, yargılamanın yenilenmesi, Kavala'nın tahliyesi ve beraati talep edildi. Ayrıca, dilekçenin bir örneğinin Cumhurbaşkanlığı'na sunulup, şikayetlerinin olup olmadığının sorulması istendi.

Kavala'nın başvurusu şu sözlerle noktalandı:

"Eski hükümet sistemi olan parlamenter sistemin bir şekilde yeni sistem içerisine alınıp alınmadığı, gizli bir şekilde yaşatılıp yaşatılmadığı, Bakanlar Kurulu'nun mevcut olup olmadığının da gerçeğin ortaya çıkarılması bakımında mümkünse, öncelikle yazılı görüş alınmasını talep etmek zarureti de hasıl olmuştur."