Macron İçin 'Kohabitasyon' Tehlikesi

Macron İçin 'Kohabitasyon' Tehlikesi
Fransa'da yaklaşan genel seçimler siyasi belirsizlik yaratıyor. Cumhuriyetçiler kazanamazsa, Macron radikal partilerle çalışmak zorunda kalacak. Bu durum Fransa'nın toplumsal ve ekonomik yapısını tehlikeye atabilir.

Fransa'da yaklaşan genel seçimler büyük bir belirsizlik yaratıyor. Cumhuriyetçilerin başarısızlığı halinde Macron, radikal partilerle çalışmak zorunda kalabilir. Bu durum, Fransa'nın toplumsal modelini ve Avrupa'yı etkileyebilir.

FRANSA'NIN GELECEĞİ TEHLİKEDE

Fransa'da seçimler yaklaşırken, Cumhuriyetçilerin kazanma ihtimali düşük görünüyor. Bu durumda Macron'un, Marine Le Pen'in RN'si veya 'Nouveau Front populaire' ile çalışması gerekecek. İki radikal grup, kamu harcamaları ve vergilerde rekor düzeye ulaşmış ekonomi programlarıyla dikkat çekiyor. Bu durum Fransa'nın toplumsal modelini tehlikeye atabilir ve Avrupa'da şok dalgalarına neden olabilir.

İDEOLOJİK FARKLILIKLAR BİR YANA

Marine Le Pen'in RN'si ve 'Nouveau Front populaire', ideolojik farklılıklarına rağmen bazı ortak noktalar taşıyor. İki parti de demagojik ve tutarsız ekonomi programlarına sahip. Fransa'da zaten yüksek olan kamu harcamalarının ve vergilerin maliyetini artıracaklar. Bu durum, Fransa'nın mevcut toplumsal ve ekonomik yapısını ciddi şekilde sarsabilir.

KOHABİTASYON SENARYOSU GÜNDEMDE

Cumhuriyetçilerin seçimlerde başarı sağlayamaması durumunda, Macron'un Matignon ofisini radikal partilerden birine bırakma olasılığı bulunuyor. La Libre Belgique'e göre, bu senaryo Fransa'da ve Avrupa'da büyük etkiler yaratabilir. Radikal partilerin ekonomi politikaları, Fransa'nın mevcut finansal yapısını zorlayabilir.

Kohabitasyon Nedir?

Kohabitasyon terimi, Fransa Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanının ve Başbakanın birbirinden farklı siyasi gruplara ait oldukları dönemi tanımlar. Yarı başkanlık sistemine sahip olan ve yürütme ile yasama organlarını radikal bir şekilde ayıran Fransa'da Başbakanı atama yetkisi halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanındadır.