Kongreye giden Saadet karıştı!

Kongreye giden Saadet karıştı!
Tek adayla kongreye gitmek isteyen Karamollaoğlu’nun genel başkanlık için önerdiği ismi açıklamasından saatler önce İstanbul Milletvekili Birol Aydın’ın adaylığını partinin resmi hesabından duyurması parti genel merkezine yakın isimlerce “darbe” olarak nitelendirildi.

Saadet Partisi’nde Temel Karamollaoğlu’nun genel başkanlığı bırakacağı 3. Olağanüstü Kongre öncesi, genel başkanlık için adaylık krizi yaşanıyor. İşte detaylar:

Kongre ve Genel Başkan Adaylığı Krizi

Saadet Partisi 3. Olağanüstü Kongresi, 30 Haziran’da Ankara’da gerçekleştirilecek. Kongre öncesi, mevcut genel başkan Temel Karamollaoğlu’nun istifası ve yeni genel başkan adayının belirlenmesi sürecinde büyük bir kriz patlak verdi.

Birol Aydın'ın Adaylığını Duyurması

Parti sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Birol Aydın, Karamollaoğlu’nun açıklamasını beklemeden, parti genel merkezinde kendi adaylığını duyurdu. Aydın, “Saadet Partisi kadroları olarak 2016’dan bu yana ülkemizin birliğine, kardeşliğine sahip çıkmak için genel başkanımızın daha fazla yıpratılmasına imkan ve fırsat vermemek için, partimizin birliğini de sağlamak için 3. Olağanüstü Kongrede Saadet Partisi Genel Başkanlığı’na aday olduğumu ilan ediyorum” dedi.

saadet1.webp

"Darbe Girişimi" Eleştirileri

Birol Aydın’ın adaylığını açıklaması, parti genel merkezinde büyük tepki topladı. Parti Genel İdare Kurulu üyelerinden Ahmet Maruf, Aydın’ın adaylığını “darbe girişimi” olarak nitelendirdi ve kuruma zarar verdiğini belirtti. Ayrıca, partinin çeşitli kademelerinde yer alan önemli isimler Karamollaoğlu’nu ziyaret ederek bu duruma tepki gösterdiler.

Mahmut Arıkan'ın Adaylığı

Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında, partinin genel merkezinin desteklediği adayın Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan olduğunu açıkladı. Karamollaoğlu, adaylık sürecinin geniş bir istişare ile yürütüldüğünü ve teşkilatın büyük çoğunluğunun Arıkan’ı desteklediğini belirtti.

İstanbul İl Başkanı'nın İtirazı

İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, aday dayatmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, kongrede birden fazla aday ve listenin olması gerektiğini savundu. Yazıcı, bu sürecin “kim genel başkan olmalı” sorusundan ziyade “kimi genel başkan yaptırmamalıyız” hıncına dönüştüğünü ifade etti.

Karamollaoğlu’nun Açıklamaları

Karamollaoğlu, yaptığı açıklamada, 1,300’den fazla teşkilat başkanının genel başkanlık için fikirlerini beyan ettiğini, bu süreçte geniş bir istişare yapıldığını ve en çok istenen ismin Mahmut Arıkan olduğunu söyledi. Ayrıca, Yüksek İstişare Kurulu’nun da Arıkan’ı desteklediğini belirtti.

Sonuç

Saadet Partisi’nde yaşanan bu kriz, partinin geleceği ve birlikteliği açısından önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor. Kongrede, Birol Aydın ve Mahmut Arıkan arasında kıyasıya bir rekabet yaşanması bekleniyor. Bu süreçte partinin nasıl bir yol izleyeceği ve kongre sonucunun nasıl şekilleneceği merakla bekleniyor.