Kılıçdaroğlu eleştirdi, Kurtulmuş konuyu adaylığa çekti

Meclis'teki bütçe görüşmelerinde CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun sert eleştirilerine AKP'li Kurtulmuş'tan yanıt geldi. Kurtulmuş, "Biz Kılıçdaroğlu'na diyoruz ki buyurun adaylığınızı ilan edin" dedi. Kurtulmuş'un konuşması sırasında muhalefet sıralarından 'Zindaşti, Zindaşti, Zindaşti' ile 'Damat, Damat, Damat' sloganları yükseldi.

2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmeleri TBMM'de devam ediyor. Kürsüye çıkan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hükümete sert sözlerle yüklendi. Türkiye'de uyuşturucu kullanımına dikkat çekti ve "Türkiye'ye getirilen varlıklar nedeniyle madde hükmünden yararlananlar ve bunların kanuni temsilcileri hakkında 1) vergi incelemesi 2) vergi tarihiyatıyla ilgili araştırma 3) inceleme 4) soruşturma 6) vergi cezası kesilmez dediniz" dedi.

"Bu karar aşağılık uyuşturucu kaçakçıları için bulunmaz bir nimet oldu" diyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi kirli paralarının çamaşırhanesi haline getirdiler. Yani bu paraları aldılar, kimse sormadı, bankalara yatırdılar, yıkadılar temizlediler. Onlar için Türkiye kirli paralarının yıkanacağı bir yer haline geldi" tepkisini gösterdi.

Kılıçdaroğlu'nun ardından kürsüye çıkan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CHP liderinin sert eleştirilerine "Biz Kılıçdaroğlu'na diyoruz ki buyurun adaylığınızı ilan edin" cevabını verdi.

'Buyurun er meydanına'

Kurtulmuş konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Madem Recep Tayyip Erdoğan'ın halkta bir karşılığı yok, buyurun er meydanına adaylığınızı ilan edin. Zaten Kılıçdaroğlu'nun buradaki konuşması bir genel kurul bütçe konuşması değil bir cumhurbaşkanlığı adaylık konuşması idi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı'nın meclisi fesih etme yetkisinden bahsetti, ancak 6'lı masanın anayasa teklifinde Cumhurbaşkanı'nın Meclisi fesih etme yetkisi olduğunu unutmuş. Millete faizle ilgili yanlış bilgi paylaşmayın. 2002'de bütçedeki faiz oranı 43.2 idi. 2023 bütçesinde bu oran 11.3'tür. Hileli seçimleri bizim lügatimizde bulunmamaktadır. Biz halkın helal oylarla meclise geliriz.

Öte yandan muhalefet sıralarından Kurtulmuş'un konuşması sırasında 'Zindaşti, Zindaşti, Zindaşti' ile 'Damat, Damat, Damat' sloganları yükseldi.