İYİ Partili Özkan'dan Bakan Soylu'ya: Çöpleri Büyükşehir Belediyeleri değil, ilçe Belediyeleri toplar

İYİ Partili Özkan'dan Bakan Soylu'ya: Çöpleri Büyükşehir Belediyeleri değil, ilçe Belediyeleri toplar
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaretten 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilmesi konusunda açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "çöpünü toplamaktan aciz bir belediye başkanı" ifadelerini kullandı. Bu sözlere İYİ Partili İbrahim Özkan'dan yanıt geldi.

"Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi 2022 Yılı Toplantısı"na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sonrasında gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen mahkumiyet kararına ilişkin, "Burada kesinleşmemiş, daha henüz adımları olan bir yargı kararı var. Bir önceki mahkeme safhasında da bugün yapılanlar da tam anlamıyla Anayasa'nın 138. maddesine aykırıdır. Yargının bundan sonraki süreçlerini ve Anayasa ile teminat altına alınan yargının kendi ilkelerine göre karar verme anlayışını etkilemeye çalışmaktır" diyen Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

"Çöpünü toplamaktan aciz bir belediye başkanı, İETT otobüslerini çalıştırmaktan aciz bir belediye başkanı, belki de tarihin İstanbul'daki en aciz belediye başkanı. Bütün bu yapamadıklarını, 'Acaba hukukun verdiği karar üzerinden örtüp başka bir adım atabilir miyim?' Siyasette her şey halkın önünde olur ve halk her şeyi görür."

'Çöpleri Büyükşehir Belediyesi değil, İlçe Belediyeleri toplar'

Bakan Soylu'nun bu sözlerine karşılık sosyal medya hesabından cevap veren İBB'nin İYİ Partili Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, "Sn. Bakan Büyükşehir Belediyeleri çöp toplamaz. Çöpleri ilçe Belediyeleri toplar" diyerek hatırlatmada bulundu.

Özkan paylaşımın devamında, "Belediye işleri konusunda öğrenmek istediğiniz konularda bana DM'den yazabilirsiniz" diye yazdı.