İmamoğlu kararı sonrası yeniden gündemde: Erdoğan kime 'ahmak' demişti?

İmamoğlu kararı sonrası yeniden gündemde: Erdoğan kime 'ahmak' demişti?
İBB Başkanı İmamoğlu'na YSK başkan ve üyelerine 'ahmak' dediği gerekçesiyle verilen hapis ve siyasi yasak sonrası akıllara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019 yerel seçim mitinginde 'ahmak' dediği görüntüler geldi.

İBB Başkanı Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Yüksek Seçim Kurulu başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Karar, TCK Madde 53'e dayandırıldı. Madde 53, belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma anlamına geliyor. Eğer karar temyizde kesinleşirse İmamoğlu, belediye başkanlığından alınacak. Kararın istinaf ile Yargıtay yolu açık.

İmamoğlu hakkında verilen karar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 31 Mart yerel seçimleri öncesi 28 Mart 2019'da Ankara'nın Elmadağ ilçesinde düzenlediği mitingde 'ahmak' dediği görüntüleri yeniden gündeme getirdi.

'Bunların beyni sulanmış...'

Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk yerel seçimleri "Parlamenter demokrasinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden intikamı" olarak nitelemişti. Konuya ilişkin 28 Mart 2019'da Ankara'nın Elmadağ ilçesinde düzenlenen mitingde yanıt veren Erdoğan, Cindoruk'a "Be ahmak! Neyin intikamı, bunların beyni sulanmış. Bu ifadeleri kullananlara yargıda gereken dersi vereceğiz" demişti.

Ne olmuştu?

30 Ekim 2019'da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde yaptığı konuşmasında "seçim döneminde kamu kaynaklarının iktidar lehine sınırsız şekilde kullanıldığını, kampanya süresince toplumu bölen ve kutuplaştıran bir dil kullanıldığını, Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerinin seçim yasaklarını dikkate almayan eylem ve uygulamalarda bulunduklarını" ifadelerini kullanarak "iktidarın İstanbul'da seçimi, YSK kararı ile iptal ettirerek kazanmak istediğini" vurgulamıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise 4 Kasım 2019'da İmamoğlu’nu kastederek “Avrupa Parlamentosu'na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum. Bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Bu iş bu kadar bedava değil” dedi. İmamoğlu aynı gün İstanbul'da gazetecilere yaptığı açıklama sırasında Soylu’nun bu sözlerinin hatırlatılması üzerine, “31 Mart'ta seçimi iptal edenler, ve dünyada, Avrupa'da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart'ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamayla ilgili olarak, YSK'nın yazılı suç duyurusunda bulunmasının ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.