İkinci Kobanê Davası: "Bu Cezalar IŞİD'e 'Devam Et' Mesajı Veriyor"

Sincan Cezaevi önünde, ikinci Kobanê davası görülürken, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, adalet çağrısı yaparak tutuklu eski HDP milletvekilleri için tahliye veya beraat talep etti.

6-8 Ekim 2014'teki Kobanê eylemlerine ilişkin eski HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Serpil Kemalbay, Garo Paylan, Fatma Kurtulan ve Pero Dündar hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün görülüyor.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, siyasetçilere karşı 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 19 bin 680 yıl hapis cezası talep ediliyor.

Duruşma öncesi "AKP, HDP'nin siyaseten elini bükemediği zaman, Kürt halkına diz çöktüremediği için Kobanê kumpas davasını tezgahlamıştır." diyerek tepki gösteren DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları yaptığı açıklamada, "Bugün şayet zerre kadar vicdan varsa, şayet zerre kadar hukuk gözetiliyorsa, şayet zerre kadar IŞİD karşıtlığı gözetiliyorsa bugün arkadaşlarımızla ilgili verilmesi gereken karar tahliye kararıdır, beraat kararıdır" dedi

"KOBANÊ KUMPAS DAVASI SENARYODUR"

Sincan Adliyesi önünde yapılan açıklamada Hatimoğulları, "Bugün, Kobanê kumpas davasının ikinci aşaması başladı. Önceki dava haksızca cezalandırılan eski HDP liderleri Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'la sonuçlandı. Şimdi ise Hüda Kaya ve diğer milletvekilleri için benzer iddianame sunuldu" ifadelerini kullandı.

"Bu cezalar IŞİD'e 'devam et' mesajı veriyor" diyen Hatimoğulları, "Kobanê kumpas davası, siyasi saiklerle yazılan bir senaryodur. Türkiye'de yargı, tarafsız olmayıp siyasi iradeye bağlıdır" diye ekledi.

Hatimoğulları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AHİM) verdiği kararları hatırlatarak, "AHİM, Türkiye'de yargının tarafsız olmadığını belirtti. Kobanê davası, bu çerçevede ele alınmalı ve tüm tutuklular serbest bırakılmalıdır" şeklinde taleplerini dile getirdi.

Kaynak:ANKA