HDP'yi eş genel başkanlar savunacak

HDP'yi eş genel başkanlar savunacak
HDP’nin kapatılması davasında, parti adına savunmayı HDP’nin Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar yapacak. Pervin Buldan, “Mutlaka planlarımız olacak. Tedbirimizi alacağız. Hiçbir şekilde seçmenimizi seçeneksiz bırakmayacağız” dedi.

Türkiye siyaseti normal şartlarda haziranda yapılacak seçimlerin erkene çekilmesine odaklanmışken, 2018 seçimlerinde 5 milyon 867 bin yani yüzde 11.7 oy alan HDP'de parti yönetimi ve seçmenin gözü Anayasa Mahkemesi'nin görüşeceği kapatma davasına kilitlendi. Erken seçim tartışması gölgesinde sandık yarışını etkileyecek kapatma davasında HDP'nin ana savunmasını eş genel başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar'ın yapacağı öğrenildi.

HDP için iki kritik tarih, 6 ocak ve 10 Ocak

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP hakkında hazırladığı iddianamede; HDP’nin kapatılması, hazine yardımlarından yoksun bırakılması ve 451 partili hakkında siyasi yasak talep ediliyor.

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin hazine yardımı bulunan hesaplarına ivedilikle bloke konulmasını talebini 6 Ocak’ta görüşecek. HDP, bu talep kabul edildiği takdirde 2023 seçimleri için hazineden alacağı 539 milyon TL yardımı kullanamayacak.

Anayasa Mahkemesi, kapatma davasına ilişkin ilk açık duruşmayı 10 Ocak’ta yapacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, davanın esasına ilişkin sözlü beyanlarda bulunacak.

HDP'nin bu tarihten sonra sözlü savunma yapması için bir aylık süresi olacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafından belirlenecek bir günde HDP savunma yapacak.

HDP, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. HDP, parti kapatma davasının seçim sonrasına bırakılmasını talep etti. Başvuru sonrası açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, Yargıtay’ın partinin hesaplarına bloke konulmasıyla ilgili başvurusuna dair bir tebligat gelmediğini açıkladı.

Savunmayı eş genel başkanlar yapacak

HDP’de savunmayı Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ile Mithat Sancar yapacak.

buldan: mutlaka planlarımız olacak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, savunmayı sözlü yapacakları ve hazırlıkların sürdüğünü ifade etti. Buldan, “HDP kapanınca bizim seçmen evinde mi oturacak? Biz de boş durmayacağız. Mutlaka planlarımız olacak. Ona göre tedbirlerimizi alacağız, hiçbir şekilde seçmenimizi bırakmayacağız. Oylar boşa gitmeyecek. Kararlıyız” diye konuştu.

HDP: Kapatma davasını etkileme çabası

Anayasa Mahkemesi’nin HDP’nin banka hesaplarına bloke konulması talebini reddetmesi gerektiğini söyleyen Buldan, “Tabii gelecek baskıya bağlı ama normal şartlarda reddetmesi gerekiyor” dedi.

HDP’li kaynaklar da HDP’nin banka hesaplarına bloke konulması talebini “ihsası rey” olarak yorumluyor. Kaynaklar; önce hazine yardımının kesilmesi talebinin görüşülmesinin, kapatma davasını etkileme çabası olduğunu söylüyor.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :