Haberimiz Meclis’i karıştırdı: Mafya ile ortaklığını yazdığımız Bakan Yardımcısı sorulardan kaçtı

CHP İstanbul Milletvekili, mafya lideri Halil Falyalı ile şirket ortaklığı olduğu ortaya çıkan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim’e iddiaları sordu. Serim önce, “yazılı açıklama yaptım” dedi. Ancak CHP’li vekil yazılı açıklama yapılmadığı görünce yeniden sordu. Bu kez Serim, “Konuşmak istemiyorum” dedi.

Mafya lideri Halil Falyalı’nın uzun yıllar örtülü ödeneğin başında bulunan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olan Maksut Serim’in, Dışişleri Bakan Yardımcısı koltuğunda oturan oğlu Yasin Ekrem Serim’in ortak şirketi olduğunu ortaya belgeleriyle kamuoyuna duyurduğumuz haberin ardından ilginç gelişmeler yaşandı.

TBMM Dışişleri Komisyonu’nun bugünkü toplantısında bu konu gündeme geldi. CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre söz alarak Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim’e, “Halk Tv’de yer alan haber doğru mu? Halil Falyalı ile ortak mıydınız?” diye sordu.

Bu soru üzerine Yasin Ekrem Serim, “Yazılı bir açıklama yaptım” dedi. CHP’li vekil Emre, Dışişleri Bakanlığı’nın sitesini ve diğer siteleri taradı ancak Bakan Yardımcısı Serim’in yaptığı bir açıklama göremedi. Bunun üzerine yeniden söz aldı.

“Açıklama yaptım’ diyorsunuz. Ancak ben açıklamanızı göremedim. Halil Falyalı ile ortak mıydınız?” diye yeniden sordu. Yasin Ekrem Serim bu kez, “Bu konu hakkında konuşmak istemiyorum. Konuyu yargıya taşıdım” dedi.

Yaşanan bu süreçte CHP’li vekil Dışişleri Bakan Yardımcısının derhal görevden alıp yargılanmasını, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da istifa etmesini istedi.

‘Haber yalan olsaydı ortalığı birbirine katardı’

Serim’in sorulardan kaçması Komisyon’da rahatsızlık yaratırken, “Haber yalan olsaydı. Ortalığı birbirine katardı. Kabullendi” şeklinde yorumlara neden oldu.